Powered By Blogger

петак, 31. јул 2015.

Propagandisti mržnje i smrti ponovo jašu

e-novine

Piše: Vuk Drašković

Veličina slova: Decrease font Enlarge font
Photo: Beta
Antizapadni fanatici, pravoslavni ziloti, svemoćne tajne policije i njihova mreža svuda gde se odlučuje, jahači su srpske apokalipse. Na isti način na koji su odbacili Plan Z-4, pet godina ranije, uoči rata u Jugoslaviji, odbacili su američki poklon od pet milijardi dolara i pozivnicu da se država priključi NATO alijansi i Evropskoj zajednici naroda. Pocepali su i haški dokument lorda Karingtona, Vens-Ovenov plan. Uvek su birali rat i smrt. Jedino su u Dejtonu, koji mesec posle hrvatske "Oluje" u Krajini i srpske "Oluje" u Srebrenici, pristali na mir. I, odmah, krenuli da spremaju srpsku "Oluju" na Kosovu
Proslava: Gotovina, Tuđman i Šušak
Photo: Stock
Već dve decenije, svakog 4. i 5. avgusta, uz veliku pompu, Hrvatska proslavlja progon iz Hrvatske više od 200.000 svojih građana srpske nacionalnosti. To etničko čišćenje, svojstveno nacistima, proglašeno je za dan hrvatske državnosti.
Već dve decenije, svakog 4. i 5. avgusta, u Srbiji se služe parastosi za ubijene u hrvatskoj "Oluji" i molebani za prognane nesrećnike. Pred TV kamerama, u prvim redovima tuge i osude hrvatskog zločina, najbučnija je srpska politička, crkvena, kulturna i medijska elita, ona ista koja je, odlučujuće, doprinela hrvatskoj "Oluji".
Da nisu branili Srbe onako kako su ih branili, "Oluje" ne bi ni bilo. Ta "ožalošćena porodica" iz prvih redova bola i ogorčenja zbog tragedije Srba i Srpske Krajine, sprečila je, pre dve decenije, kapitulaciju Franja Tuđmana, kada su ga SAD, Rusija, EU i UN prinudile da prihvati i potpiše međunarodni sporazum poznat kao Plan Z-4.
Po tom sporazumu, Srbima u Hrvatskoj ponuđena je federalna, u mnogo čemu i konfederalna Srpska Krajina, koja bi imala svoj parlament, vladu, predsednika, zakone, sudove, policiju, grb i zastavu, čak i sopstvenu monetu i pravo da Srpska Krajina sklapa i međunarodne ugovore. Čim su obelodanjeni detalji Plana Z-4, ratno huškačka mašinerija u Beogradu uzvratila je propagandnom ofanzivom da je reč o "podmukloj antisrpskoj zaveri Vašingtona, Berlina i Vatikana". Sa sloganom "ne Hrvatskoj za sva vremena", karavani političara, vladika, oficira DB, akademika, pesnika, glumaca i medijskih komentatora preplavili su Srpsku Krajinu. Agitovali su da Plan Z-4 bude odbijen, sa njima svojstvenim žarom i uz kletve sa Lazareve kosovske večere. Od uticajnih političkih partija u Srbiji samo je SPO bio za prihvatanje Z-4 i, dramatično, mesecima, upozoravao na strašne i neizbežne posledice odbijanja ponuđenog sporazuma.
Usred histerije u Beogradu i Kninu, američki i ruski ambasadori u Zagrebu, inače glavni promoteri Plana Z-4, Piter Galbrajt i Leonid Kerestendžijanc, posećuju Franja Tuđmana. On ne prikriva da je ogorčen. "Kako da prihvatim kapitulaciju Hrvatske, vi srpskim pobunjenicima dajete državu?" - pita ih. Tada mu Amerikanac i Rus drže poduži čas iz istorije. Naročito ga podsećaju na ustaški genocid nad Srbima. I kažu mu da su Vašington i Moskva, kao i EU i UN, odlučne u zahtevu da Srbi u Hrvatskoj dobiju najviši stepen zaštite i svoje samouprave. Uz gunđanje i bes, Tuđman prihvata Plan Z-4.
Odbio plan Z-4: Milan Martić
Photo: Stock
Američki i ruski ambasador, sa Tuđmanovim potpisom na sporazumu, odlaze u Knin, kod vođa Srpske Krajine. U centru grada vrteli su se jaganjci na ražnju. Oni su razumeli da se priprema slavlje. "Slomili smo Tuđmana, potpišite, pa da nazdravimo", kaže Rus i pruža Plan Z-4 Milanu Martiću, predsedniku Krajine. "Mi taj papir odbijamo, ne želimo ni da ga uzmemo u ruke", odgovara Martić. Dvojica ambasadora su pomislila da je u pitanju šala. "Odbijamo odlučno, tako nam je naredio Milošević", pojašnjava Martić. Šokiran, ruski ambasador mu kaže: "Ovim ste, i srpskom narodu i sebi, potpisali smrtnu presudu". Ipak, da se ta presuda izbegne, Piter Galbrajt i Leonid Kerestendžijanc odlučuju da krenu u Beograd, da umilostive Slobodana Miloševića, ali on odbija da ih primi.
Tada je Franjo Tuđman dobio zeleno svetlo za vojne operacije "Bljesak" i "Oluja". "Štovani predsjednik Srbije", kako je oslovljavan u čestim kontaktima sa Tuđmanovim emisarima, smatrao je da je Plan Z-4 katastrofalan ne samo za Tuđmanovu Hrvatsku nego i za njegovu Srbiju. Srpska država u hrvatskoj državi! Miloševića je to razdraživalo kao crveni plašt bika u areni. Strepeo je da će, bude li prihvaćen, Plan Z-4 biti opasni pelcer za sličan status Kosova u Srbiji. Formula "dva K", Krajina i Kosovo, uveliko je diskutovana u Vašingtonu, a saglasnost Moskve Borisa Jeljcina bila je osigurana. Odbacivanjem Z-4, kalkulisao je Milošević, propašće ti planovi, a neizbežni slom Srpske Krajine i egzodus Srba uklopiće se u njegovu verziju "2K", njegovu simetriju između Krajine i Kosova. Na isti način na koji će krajiški Srbi biti prepušteni Tuđmanovom maču, njegovom maču moraće biti prepušteni Albanci na Kosovu. Etničko čišćenje Srba za etničko čišćenje Albanaca. Gubitak za dobitak. Krajiški poraz za kosovsku pobedu.
Na Dedinju su znali šta se priprema na Pantovčaku i, planski i saveznički, pomogli Tuđmanu da "Oluja" bude uspešna i munjevita. Iz Srpske Krajine povučena su ubojita oružja, a general Ratko Mladić, zapovednik vojske bosanskih Srba, povučen je na istok, 500 kilometara daleko od Knina, da "oslobađa" Žepu i Srebrenicu, bošnjačke enklave pod zaštitom UN, uz samu granicu sa Srbijom.
Egzodus: Avgust 1995, Hrvatska
Photo: krajinaforce.com
Od zločina je opasniji zaborav zločina. I da nije tog zaborava, kao i neistina, koje potapaju današnju Srbiju, i da ima neke više pravde, "ožalošćena porodica" iz prvih redova parastosa za stradale u "Oluji", oni što nariču najglasnije, odlazili bi svakog 4. i 5. avgusta u Knin i Zagreb na proslave pobede koju su oni pripremili. Od njih nema zaslužnijih časnika hrvatske "Oluje".
Od njih nema zaslužnijih za svaku tragediju od 1990. do danas. Antizapadni fanatici, pravoslavni ziloti, svemoćne tajne policije i njihova mreža svuda gde se odlučuje, jahači su srpske apokalipse. Na isti način na koji su odbacili Plan Z-4, pet godina ranije, uoči rata u Jugoslaviji, odbacili su američki poklon od pet milijardi dolara i pozivnicu da se država priključi NATO alijansi i Evropskoj zajednici naroda. Pocepali su i haški dokument lorda Karingtona, Vens-Ovenov plan. Uvek su birali rat i smrt. Jedino su u Dejtonu, koji mesec posle hrvatske "Oluje" u Krajini i srpske "Oluje" u Srebrenici, pristali na mir. I, odmah, krenuli da spremaju srpsku "Oluju" na Kosovu. Izazvali su i prizvali NATO bombe, poraženi potpisali kapitulaciju, izgubili Kosovo i proglasili pobedu, uzrokovali albansku "Oluju" i novi egzodus Srba. Na smrti i nesrećama miliona ljudi sticali su bogatstvo i krvavu slavu, opstajali kao staratelji i zaštitnici nacionalnih interesa u državi onesvešćenoj od strahota, a propagandom zaborava i montiranim optužnicama o svetskoj "antisrpskoj zaveri" pribavljali sebi alibi.
I, evo ih, propagandisti mržnje i smrti jašu ponovo. Sa istom strašću i sa istim rečnikom kao i kad su vešali i obesili Plan Z-4. Sada ruše Briselski sporazum, prebrojavaju i "brane" Srbe po Crnoj Gori, sipaju so na još nezaceljene rane nesrećne Bosne i Hercegovine, propovedaju slom Evrope i divnu srpsku zoru iz Rusije. I sve to filuju pevanjem po televizijama, kičem i krimi storijama po novinama, da ubiju u narodu i poslednje ostatke razuma. Nadmašuju i sebe same iz devedesetih. Malo im "oluja", hoće još.
* Tekst objavljen u listu „Danas“ prenosimo sa dozvolom autora
star

Sonja Biserko: Bez istine nema pomirenja

Originalan intervju Sonje Biserko listu Vijenac

sonja-biserko

Razgovarao Andrija Tunjić
Srbima je svaka nezavisna hrvatska država ustaška država / Za rušenje Jugoslavije, planiranje i pripremu rata najodgovornija je kulturna elita oko Dobrice Ćosića / Beogradski Pravni fakultet bio je jedan od stupova velikosrpskog projekta / Kada je admiral Branko Mamula bio na čelu JNA, počela je srbizacija vojske, razoružavanje teritorijalne obrane i prekrajanja vojnih oblasti / Memorandum i Peticija intelektualaca o Kosovu dva su ključna trenutka u homogenizaciji srpske elite / Badinterova komisija poništila je tvrdnje Srbije da pravo na samoodređenje imaju narodi, a ne republike / Cijela srpska historija jedna je velika laž / Srbi se ne žele identificirati s genocidom u Srebrenici kao najstrašnijim zločinom, to im je trauma kao i nestanak Jugoslavije / Beograd je organizirao iseljavanje Srba iz Hrvatske / SPC je uvijek bila prvo politička, pa tek onda vjerska institucija / Srbija ne živi samo u poricanju svojih zločina, nego i u stalnom izmišljanju teorija zavjere / Srbi iz BiH i Hrvatske trebali bi odgovornost i krivnju za zločine prebaciti na Srbiju
Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora Srbije, do raspada Jugoslavije i velikosrpske agresije u svrhu stvaranja Velike Srbije radila je u jugoslavenskom Ministarstvo inozemnih poslova. Danas se bavi istraživanjem uzroka raspada Jugoslavije, ljudskim pravima, srpskom političkom poviješću i stanjem srbijanskog društva. Bio je to povod ovom razgovoru.
 Snimio A.T.
Gospođo Biserko, pomalo me strah da bi vam se što moglo dogoditi nakon ovoga razgovora za Vijenac. Je li vas strah?
Nije. Ja sam uvijek otvoreno iznosila svoje stavove.
Vrijedi li žrtvovati život za istinu?
Istina je nužna da bi čovjek živio u pristojnom okruženju, normalan čovjek teži istini.
Zato se bavite ljudskim pravima?
Dok sam radila u Saveznom sekretarijatu za inozemne poslove, bila sam u mogućnosti sagledati jugoslavensku krizu iz drugog ugla. Zato sam izišla iz te državne institucije i nastavila djelovati u Helsinškom odboru Srbije, smatrala sam da je nužno govoriti javno o svemu što znam kako bi se ogolila kriza i saznala istina. I zato što su ljudima bila ugrožena ili osporena temeljna ljudska prava.
Jeste li pretpostavljali koliko je sve opterećeno prošlošću?
U početku toga nisam bila svjesna, to sam otkrivala poslije. Zato nisam reagirala emotivno kao većina ljudi, nego sam željela saznati što više o srpskoj historiji kako bih mogla sa sigurnošću govoriti o uzrocima raspada Jugoslavije. Od samog početka fokusirala sam se na sve što se događalo posljednjih desetljeća, a najviše na srpsku elitu; kulturnu, intelektualnu i vojnu. Bez tog uvida ne bih bila sigurna u tvrdnje koje su potvrdile moje sumnje i moja saznanja.
I tko je sve kriv za ratni raspad Jugoslavije?
U tom raspadu sudjelovale su sve srpske elite. Za planiranje i pripremu rata, kao i za Titovo nasljeđe, najodgovornija je kulturna elita oko Dobrice Ćosića. Kroz kulturne institucije putem knjiga, raznih publikacija, predavanja, kroz formalne i neformalne aktivnosti, elita oko Ćosića široko se angažirala u svim segmentima društva na rušenju Jugoslavije. Uz Srbiju i savezna vlast snosi povijesnu odgovornost jer nije bila intelektualno ni moralno dorasla izazovu vremena, niti je imala hrabrosti suprotstaviti se velikosrpskoj politici.
Vi ste svojedobno izjavili da su Srbi rat protiv Hrvata pripremali od smrti Josipa Broza Tita. Postoje li dokazi za vaše tvrdnje?
Te dokaze ne vidi samo onaj tko neće! Krug oko Ćosića stalno je tvrdio da su komunističke granice umjetne i da Srbija mora novom granicom zaokružiti etnička srpska područja. Pravni anali su o tome objavili raspravu. Inače je beogradski Pravni fakultet bio jedan od stupova velikosrpskoga projekta, tu su definirani svi Miloševićevi politički pothvati, odatle se počelo govoriti o pravu Srba na pobunu, negiralo postojeće jugoslavenske republike, njihovi argumenti korišteni su u tekstovima objavljivanima uKnjiževnoj reči i brojnim publikacijama, novinama i knjigama. I Memorandum SANU-a jedan je od tih dokumenata. Svi su oni tvrdili da treba reorganizirati Jugoslaviju, s tim da bi Srbi uzeli i zaokružili svoj etnički teritorij.
Nije im bila dovoljna Jugoslavija kao proširena Srbija?!
Srpska elita bila je svjesna da od 1974. svi jugoslavenski narodi žele više samostalnosti, više samouprave, što njoj nije odgovaralo. Zato potežu pitanje Kosova. Došavši do zaključka da nikada neće moći ovladati albanskom većinom, imaju ideju o podjeli Kosova i amputaciji sjevernog dijela. Tobožnja borba i zalaganje za Kosovo zapravo im je bio instrument za teritorijalne zahtjeve u BiH i Hrvatskoj.
Možete li reći kada je to točno počelo?
Počelo je još za Titova života, a dinamiziralo se poslije njegove smrti otvaranjem srpskog pitanja na Kosovu. Time se počelo ne da bi se to pitanje riješilo, nego da bi se mobilizirali svi Srbi u Jugoslaviji. Računalo se na utjecaj kosovskog mita u homogenizaciji Srba.
Taj mit je duboko ugrađen u postojanje srpske države?
Apsolutno. Bio je zanemaren za postojanja Jugoslavije jer se smatralo da Jugoslavija okuplja sve Srbe i sve dok je Jugoslavija bila centralistička federacija, to je zadovoljavalo srpsku elitu. U trenutku kada se postavilo pitanje novoga sporazuma o jugoslavenskoj federaciji počinje srpski otpor politici koja je bila u interesu svih republika.
To je počelo ranih 1960-ih godina javnom prepiskom u Borbi Dušan Pirjavc – Dobrica Ćosić, a osobito s padom Aleksandra Rankovića 1966?
Prepiska Pirjavc – Ćosić bila je uvod, prva naznaka i provjeravanje stanja duha u ostalim republikama, i veoma važan signal za sve što je slijedilo.
Već tada Srbija odustaje od moderne države?
Točno. Kada je Srbija na Berlinskom kongresu uspostavljena, iako zaostala, ruralna sredina, počela se modernizirati. Imala je ustave koji su bili liberalni, koje doduše nije provodila, slala je mlade ljude na školovanje po Europi, ali je od tada pa sve do danas i svoju političku kulturu sagledavala kroz centralističku državu. Centralističku koncepciju zastupaju sve srpske političke elite, koje su dovele do raspada Jugoslavije i bile u pozadini svih sukoba u prošlom stoljeću. Nakon Titove smrti opet su oživjele jer su smatrale da Srbija, kao najveća i najjača, ima i najviše prava.
Tomu je pripomogla i JNA?
Naravno. JNA je sa stavom srpskih elita dijelila isti pristup centralističkoj i socijalističkoj Jugoslaviji.
Kada se JNA počela pripremati za taj projekt?
Nakon Titove smrti. Kad je admiral Branko Mamula bio na čelu JNA, počela je srbizacija vojske, razoružavanje teritorijalne obrane i prekrajanje vojnih oblasti. To piše Mamula u knjizi Očuvanje socijalizma i recentralizacija Jugoslavije. On je to pokušao i promjenom Ustava 1980-ih, samo nije dobio suglasnost republika. U knjizi piše da ih nije ni trebao pitati za suglasnost, jer se tako izgubilo na vremenu. Tada Srbija i JNA zauzimaju iste pozicije. Ni u Memorandumu se ne govori protiv socijalizma, nego samo o decentralizaciji Jugoslavije, a tek u drugom dijelu Memoranduma piše i o položaju srpskog naroda. I JNA i srpska elita govore o krizi, ali ne i protiv socijalizma.
Socijalizam im je samo maska za ostvarenje ciljeva?
Da. Ali i nakon 30 godina u Srbiji nije došlo do promjena, postoji veliki otpor transformaciji društva, pluralizmu i demokratskim vrijednostima.
Vojska je imala važnu ulogu i u instaliranju Miloševića?
Apsolutno. General Nikola Ljubičić omogućio je Miloševićev dolazak na čelo partije Srbije. Miloševića je vojska odabrala da projekt realizira pod parolom da nije nacionalist. Uz pomoć srbizirane JNA Milošević se od samog početka brutalno obračunava sa svim protivnicima – čistio je institucije od kadrova koji se nisu slagali s njim i sve što je mislilo drukčije.
Memorandum i poslije Peticija intelektualaca o Kosovu dva su ključna trenutka u homogenizaciji srpske elite. Peticiju je potpisalo 215 intelektualaca. Uz potporu vojske oni su bili frontalna snaga, ali njihova snaga bila je zanemariva u odnosu na energiju koju je Milošević postigao mobilizacijom i homogenizacijom srpstva.
Ako je sve to točno, zašto se Srbi i Srbija ne mogu pomiriti s krivnjom za raspad Jugoslavije?
Srbija izbjegava činjenice koje jasno govore o njezinoj odgovornosti za raspad Jugoslavije na brutalan način. Zato namjerno izbjegava i Hašku konferenciju iz 1991, koja je nudila očuvanje okvira Jugoslavije kao federacije ili konfederacije, što je Srbija odbila.
Zašto je odbila?
Zato što je na svojoj strani već imala JNA i smatrala, procjenjujući i međunarodno stanje, da ima šansu za Blitzkrieg i stvaranje Velike Srbije. Imala je na umu da Hrvati i ostali jugoslavenski narodi nisu pripremljeni za rat, kao što i nisu bili, da se neće moći oduprijeti JNA kao srpskoj vojsci pa će oni ostvariti svoje ciljeve. Sloveniju su na neki način izgurali i zato što tamo nije bilo Srba, koji bi im poslužili kao razlog za rat.
Kada je točno održana Haška konferencija?
Počela je 1991, kada su već napadani Vukovar, Dubrovnik, Zadar… Za vrijeme same konferencije Srbija je vodila rat protiv Hrvatske. Čak je i Crna Gora bila potpisala sporazum Haške konferencije, ali je Momir Bulatović pri povratku bio zadržan nekoliko sati u Beogradu, nakon čega je povukao potpis s tog dokumenta.
Crna Gora im je bila potrebna!?
Srbiji je trebao jugoslavenski okvir jer je pred međunarodnom zajednicom i jugoslavenskim narodima trebala opravdanje za rat koji je vodila pod izlikom da brani Jugoslaviju. Pod parolom obrane Jugoslavije Milošević je spriječio pokušaj Vuka Draškovića i generala Simovića da se već tada ozakoni formiranje srpske vojske.
Je li neuspjeh Haške konferencije bio razlog za formiranje Badinterove komisije, koja je dala okvir za formiranje samostalnih država na temelju Ustava iz 1974?
Badinterova komisija poništila je tvrdnje Srbije da pravo na samoodređenje imaju narodi, a ne republike. Zahvaljujući toj komisiji republike su dobile mogućnost da se kandidiraju kao neovisne države, što je i uslijedilo nekoliko mjeseci poslije. I Kosovo je to učinilo, ali je bilo odbijeno.
Unatoč brojnim činjenicama ipak mi niste odgovorili što to Srbima ne dopušta da se suoče s istinom o kojoj govorite?
Srbi ne postoje kao pluralno društvo koje bi omogućavalo dijalog unutar njih samih i otvorilo pitanja nužna da se dođe do istine koja je očita.
Takvo je cijelo društvo?
Postoje pojedinci i grupe, postoji marginalan i marginaliziran dio društva koji to želi, ali većina društva misli da su Srbi superioran narod koji je u odnosu na Hrvate i druge jugoslavenske narode jedini sposoban organizirati i imati državu. Druge i nisu priznali osim Hrvata i Slovenaca, ali za Hrvate i dan-danas ćete od mnogih čuti da su to Srbi katoličke vjere. Isto misle i za Bošnjake, muslimane. Srbi žive u iluziji da oni kao narod moraju biti kralježnica Balkana, što je nažalost osobito izraženo u situaciji poraza.
Ali i kao poraženi Srbi su „dobili“ Republiku Srpsku?
To je dio njihova ratnog plijena i zato svaki pokušaj revidiranja Daytonskog sporazuma smatraju ugrožavanjem srpstva i tomu se žestoko opiru. Inače Srbija je vrlo teško prihvatila taj sporazum. Nakon Daytona održan je geostrateški skup na kojem je rečeno kako je to maksimum trenutka, ali da treba primijeniti strategiju kojom će onemogućiti povratak izbjeglica i pričekati vrijeme u kojem će međunarodne okolnosti dopustiti da Republika Srpska organizira referendum o nezavisnosti i proglasi ujedinjenje sa Srbijom. To je strategija kojom Milorad Dodik razara Bosnu i traži da RS ima isti status kao Kosovo.
Kosovo im je, kao što ste rekli, izlika za osamostaljenje RS?
Da. Srbija je podnijela zahtjev Međunarodnom sudu pravde koji bi poslužio za legalizaciju odcjepljenja RS. Sud je odgovorio da je deklaracija o nezavisnosti Kosova legitimna, ali i napisao da RS nema pravo na referendum o nezavisnosti. Unatoč tomu Dodik je nastavio s demoniziranjem Bošnjaka i Federacije i donekle uspio u odvajanju RS od Federacije.
Koliki je udio mitologije u srpskom nepriznavanju istine?
To je duboka tema. Srbija nema pravoga pristupa dijelu historije koji se odnosi na otomansku imperiju, nema ni jedne validne knjige koja bi se time bavila, osim male knjižice Olge Zirojević. Iz nepoznavanja činjenica stvoren je mit o Kosovu, o srpskom herojstvu i nebeskom carstvu. Cijela srpska historija jedna je velika laž!
Kada će doći do dekonstrukcije te mitologije i do istine?
Ne znam. Postoje mlađi historičari koji otvaraju ta pitanja, ali kada će ona postatimainstream, ne znam, jer znanstvene institucije vrlo ograničavaju istraživanje historije na taj način.
Koliko je srpskom odbijanju istine pripomogao i blag Titov odnos prema četnicima, koje je na Churchillov zahtjev amnestirao?
To je pitanje u vezi sa stvaranjem druge Jugoslavije. Antifašistički je pokret imao važnu ulogu u Vojvodini, dok je u samoj Srbiji dominiralo četništvo, koje je kralj 1944, vjerojatno na nagovor Britanije, pozvao da se pridruži partizanima. Na taj način privukli su Srbe da prihvate drugu Jugoslaviju i antifašistički pokret. Tako je i u samom komunističkom pokretu postojala četnička linija koja se očitovala 1960-ih, kada su počele rasprave o federiranju Jugoslavije i njezinoj decentralizaciji.
Je li to bio razlog zbog kojega Tito prema Srbima nije bio radikalan kao prema drugim narodima?
Da. Kako su Srbi bili najbrojniji narod, oni su Titu bili važan partner u federaciji, na njih i na JNA osobito se oslanjao.
Jesu li Srbi svjesni da su bili povlašteni u Titovoj Jugoslaviji?
Oni to poriču, ali činjenica je da su bili dominantni u saveznim institucijama i u JNA, a u Hrvatskoj su imali privilegirani položaj. U hrvatskim institucijama radilo ih je više od 30 posto, što danas negiraju i zbog toga sadašnju demokratsku Hrvatsku identificiraju s ustaštvom i pokušavaju je držati na stupu ustaštva. Time Srbija opravdava i ratne pohode. Na isti način to danas radi Rusija, koja Ukrajinu optužuje za fašizam i nacizam. U odnosu na svoje susjede radi isto što i Srbija.
A. G. Matoš napisao je „Srbima je laž od Boga“, a Dobrica Ćosić govorio je da je laž Srbiji omogućila sve što je politički postigla.
Jedna od Ćosićevih velikosrpskih teza jest da Srbi trebaju što maštovitije lagati kako bi ostvarili svoje ciljeve. To je i nakon njegove smrti dominantno razmišljanje i praksa. Ako uzmete u obzir sve što se sada događa u vezi sa Srebrenicom, naprosto je nevjerojatno koliko je energije uključeno u priču o uroti protiv srpstva. Čak se tvrdi da je to britanski rusofobni stav još od 1912. i da se u tome koriste Albancima, kojima su 1913. priznali državu. Tvrdi se i da je UN-ova rezolucija o Srebrenici, na koju je veto stavila Rusija, okrenuta protiv Rusije, zatim da se time ide na ukidanje RS, što se ne smije dopustiti, pa da je to početak optuživanja Srbije za srebrenički zločin itd.
S obzirom da je Velika Britanija predložila UN-u Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, znači li to da je ona napustila svoje vječne prijatelje Srbe i zbog Rusije?
Donekle da. Početkom rata Britanci su bili na strani Srbije u ključnim situacijama, mnogo više nego što su to bili Rusi. Ali Rusija je tada bila na koljenima, objektivno nije bila svjetski utjecajna. Danas je druga situacija, Rusija je jako prisutna u Srbiji i na Balkanu u svim procesima.
Zašto takav zaokret Rusije?
To su ruski strateški i pravoslavni razlozi. Oni dolaze s tezom o pravoslavlju kao superiornoj civilizaciji, kao civilizaciji koja njeguje tradicionalne vrijednosti od kojih je Zapad odustao. To u frustriranim, fragilnim, nestabilnim državama poput Srbije ima utjecaja.
Je li Srbija kriva za genocid u Srebrenici?
Srbija previđa sve presude Haškog suda koje se tiču Srebrenice, kao i presudu Međunarodnog suda pravde koji je to potvrdio. U javnosti to ne živi kao činjenica i da su tako presudile pravne institucije Ujedinjenih naroda. To je traumatska točka i zato se niječe. Pogotovo u akademskim i vojnim krugovima, koji su objavili brojne knjige i publikacije kojima se to negiranje nastoji dokazati. Svakodnevno se nude „dokazi“ da je to zločin kao i svi ostali ratni zločini.
Nije li to bolest?
Kad ovdje živite i imate dnevne dodire s društvom koje ustrajava na negaciji genocida, tada se pitate nije li to ludost. Srbi se ne žele identificirati s genocidom kao najstrašnijim zločinom, to im je trauma kao i nestanak Jugoslavije. Ne mogu priznati odgovornost i krivnju za brutalni raspad Jugoslavije jer je percepcija koja se ovdje njeguje drukčija od država koje su preživjele ratne strahote. Zato je vrlo važno usuglasiti činjenice koje su dovele do rata i raspada Jugoslavije. To je jedini način da se eventualno dođe do istine i pomirenja.
Kako? U Hrvatskoj se u najnovijem izvješću obavještajne zajednice podastiru podaci o oživljavanju velikosrpstva i četništva.
Najveća tragedija Srba u susjedstvu jest u tome što ih Srbija i dalje instrumentalizira i koristi za svoje odnose sa susjedima. Postoje ljudi koji privatno misle drukčije, ali se javno ne usuđuju to reći. Naprosto su pristali na interpretaciju koja njima najviše šteti. Zato je vrlo važno što prije pokrenuti srpsko-hrvatski dijalog unutar Hrvatske, albansko-srpski unutar Kosova i bošnjačko-srpski unutar BiH.
Može li se taj dijalog pokrenuti bez sufliranja iz Beograda?
Zato najprije treba rekonstruirati priče o raspadu Jugoslavije, a unutar toga i sve ostalo.
Trebalo bi priznati istinu?
Naravno. Bez točne interpretacije što se dogodilo i zašto je Srbija u Haagu 1991. odbila novi dogovor o Jugoslaviji mladi ljudi u Srbiji nikada neće razumjeti zašto je Srbija negativno percipirana na prostorima bivše Jugoslavije.
Stalno govorite o srpskom negiranju činjenica, o čemu mi je u nedavnom razgovoru govorila i francuska književnica Louise Lambrichs, koja je rekla da je problem Srba i njihovo uspoređivanje sa Židovima. Svoje stradanje uspoređuju sa židovskim u Drugom svjetskom ratu, a pritom ne govore o Nedićevu pismu Hitleru u kojem je napisao da je Srbija riješila židovsko pitanje. Što vi mislite o tome?
Usporedbu stradanja Židova sa Srbima osobito je promovirao Vuk Drašković prije rata. Time se homogeniziralo i mobiliziralo Srbe za rat u Hrvatskoj. Ali to su bile i poruke svijetu. Srbe se mobiliziralo na genocidu iz Drugoga svjetskog rata. Došavši u Srbiju i Beograd nakon Oluje, ti mladi Srbi iz Hrvatske uglavnom su govorili o 1941, a ne o 1991. godini. Kada smo ih konkretno pitali što se dogodilo u Škabrnji, odgovarali bi da je tamo bilo ustaško gnijezdo. Nisu se referirali na rat i posljedice rata, nego na 1941. S tim ranama oni nisu sposobni za integraciju ni u Srbiji, a kamoli u Hrvatskoj.
Zašto se u Srbiji ne govori o istrebljenju Židova?
Mi smo to pitanje pokretali godinama. O istrebljenju Židova u Srbiji Olja Milosavljević napisala je i knjigu Potisnuta istina, koju smo objavili. Iako su knjigu mnogi dočekali na nož, iako je kratko vrijeme bilo govora o tome, problem je vrlo brzo gurnut u stranu. Čak su i unutar židovske zajednice mnogi bili prestrašeni.
Koga su se bojali?
Ovdje je antisemitizam dosta dubok bez obzira što tu živi oko tisuću Židova. Srpska pravoslavna crkva jedna je od glavnih institucija koje podupiru antisemitizam i prema svjetskoj židovskoj zajednici. Srbija ne živi samo u poricanju svojih zločina, nego i u stalnom izmišljanju konspirativnih teorija koje su tobože usmjerene protiv srpstva, pravoslavlja, naravno sada i Rusije, koja je u istim problemima sa Zapadom. Te se teze stalno proširuju i dopunjuju, ali u biti te teorije onemogućavaju istinu, pokretanje i vođenje dijaloga unutar društva.
Je li Srpska pravoslavna crkva upletena u sadašnju srbijansku politiku?
SPC je uvijek bila prvo politička pa tek onda vjerska institucija. Pogotovo je involvirana u djelovanje izvan Srbije, jer može djelovati izvan granica Srbije. Što se tiče same Srbije u trenutku kada je došla „demokratska“ vlast, koja nije ponudila demokratske vrijednosti, tada je Crkva uletjela u javni prostor sa svojim antimodernim, konzervativnim vrijednostima i to će imati veoma negativan utjecaj na vrijednosni sustav budućih generacija.
Osim što kontrolira i sve desničarske stranke i organizacije koje su navodno opozicija sadašnjoj vlasti, SPC ima i veoma problematičan odnos prema drugim vjerskim zajednicama i manjinama.
Sve to govori o duhovnom stanju društva koje je antieuropsko. To utječe na nepriznavanje zločina rata i istine o ratu, što naravno zatvara društvo i izolira Srbiju. Otvaranje odgovornosti za rat i zločine ključni je i jedini mogući način da se Srbija otvori i ozdravi.
Bi li u tom ozdravljenju neku ulogu mogli imati primjerice Srbi iz Hrvatske?
Teško. Nažalost, i danas Beograd koristi razna izbjeglička udruženja u Srbiji koja imaju važnu ulogu u difamaciji Hrvatske. Općenito, presude iz Haaga Republiku Srpsku proglasile su krivom za genocid, što naravno nije išlo bez Srbije, svi koji smo tu živjeli to znamo. Ali, ako se za genocid proglašavaju krivima samo Srbi iz BiH, pitanje je kako će se oni sutra pomiriti s Bošnjacima i Hrvatima. Ja mislim da bi oni tu odgovornost i krivnju za zločine trebali prebaciti na Srbiju. Logistička, intelektualna i vojna podrška išla je iz Srbije.
Mirko Tepavac je nakon Oluje optužio Beograd za iseljavanje Srba iz Hrvatske.
Pa Beograd je organizirao iseljavanje, koje su u početku zvali egzodusom Srba. I prve izjave Srba iz Hrvatske, koje su bile istinite i autentične, to su potvrđivale. Poslije, kada je Haški tribunal počeo dobivati ozbiljnost nakon hapšenja Miloševića, kvalifikacija je preinačena u genocid. Kako je Helsinški odbor deset godina radio na povratku Srba u Hrvatsku, dobili smo dobar uvid u tragediju Srba iz Hrvatske, kao i u manipulacije Beograda.
Glede toga što piše u Memorandumu dva?
Memorandum dva reafirmira odnos prema Srbima u susjednim državama i njihovu organizaciju kako bi se sačuvali kao etnička zajednica, u čemu Crkva ima najvažniju ulogu jer jedina može djelovati preko granice. Riječ je o strateškom dokumentu Vlade Srbije koji je imao za cilj konsolidaciju Srba u susjedstvu kako bi se sačuvale pretenzije. U dokumentu između ostalog stoji kako Srbi u Crnoj Gori trebaju dobiti konstitutivni status. Poslije je zbog burne reakcije Crne Gore taj dio izbačen, ali to je i dalje sastavni dio aktualne politike prema Crnoj Gori.
S obzirom da se pravoslavne crkve temelje na autokefalnosti, to znači da SPC i dalje ne odustaje od Velike Srbije na prostoru nekadašnje Jugoslavije.
SPC ne priznaje ni Crnogorsku ni Makedonsku pravoslavnu crkvu bez obzira što Makedonska od 1967. posjeduje neki stupanj autokefalnosti. Čak je i protiv svećenika iz Rumunjske, koji dolaze među Rumunje u Srbiji. Crnogorska manjina u Srbiji želi svoju crkvu, ali joj SPC negira to pravo, kao što niječe i Crnogorce. Brani drugim crkvama prisutnost u Srbiji, ali polaže pravo na autokefalnost u drugim državama čije se granice ne podudaraju s državnim granicama Srbije.
SPC bi određivala i hoće li blaženi Alojzije Stepinac biti svetac.
Srpska javnost to povezuje s ustaštvom i NDH. Koristi se premisa da je svaka nezavisna hrvatska država ustaška država. Tako anatemiziraju Hrvate i Hrvatsku. I povratak Srba u Hrvatsku Srbija je rabila kao argument protiv približavanja Hrvatske EU.
Hoće li se Srbi vratiti u Hrvatsku?
Jedan se dio vratio, ali povratak bi sigurno bio znatniji da su postojali i ekonomski uvjeti za povratak. Za to je potrebna politička i društvena klima, koja ne postoji ponajprije zbog neraščišćenih odnosa iz prošlosti. Jasno da će mnogi od izbjeglica ostati u mjestu izbjeglištva, no pitanje Srba iz Hrvatske ostaje i dalje važno pitanje i za Hrvatsku i za Srbiju. Mislim da Hrvatska može i treba više učiniti za njih, posebno za one koji su u Hrvatskoj.
To ovisi i o odnosu hrvatskih Srba prema Hrvatskoj i Hrvatima.
Naravno. Zato bi unutrašnji dijalog s njima pomogao njihovoj stvarnoj integraciji u hrvatsko društvo.
Znate li da u Hrvatskoj i Vukovaru slobodno hodaju zločinci?
Kao i u Srebrenici.
Veliča se i jača četništvo, spaljuju hrvatske zastave, niječe se suverenitet Hrvatske… I čim se to spomene, odmah se u Srbiji govori o ugrožavanju Srba. Istup Aleksandra Vulina u Jadovnu bio je više nego neukusna provokacija…
Točno. Vulin je Vučićev megafon. On je Vučiću, koji se predstavlja kao janje, nužan jer govori što Vučić misli. Taj raskorak između Vučićevih „pomirljivih“ izjava i ratobornih izjava njegovih ministara veoma šteti njegovoj uvjerljivosti kako u regiji tako i u svijetu. To je veliki problem zbog kojega se Srbija ne može smatrati državom u koju bi se moglo imati povjerenja.
Može li Srbija očekivati normalizaciju odnosa s Hrvatskom ako Gotovinu proglašava ustašom, Stepinca „ustaškim vikarom“ i svaku hrvatsku državu NDH-om? To znači da je svaki Hrvat ustaša.
Kako sam već rekla, Srbima je svaka hrvatska država ustaška. U Srbiji se puštanje na slobodu Gotovine, Haradinaja s Kosova i Nasera Orića iz BiH tretira kao prisila, ne znam koga, a generala Perišića, Frenkija Simatovića i Jovicu Stanišića kao pravedan postupak Tribunala. Nedavno je nastavljeno suđenje Perišiću za izdaju jer su ga uhvatili s američkim vojnim atašeom 2002/03. godine, a dok je bio u Haagu i srbijanskoj Vladi za isto je bio amnestiran.
Na svjedočenju u Haagu rekli ste da je Stjepana Mesića na čelo predsjedništva SFRJ postavila međunarodna zajednica. Je li to točno?
U to vrijeme Srbija nije priznavala Mesićev izbor pa je europska trojka posredovala u njegovu izboru. Nažalost, u jugoslavenskoj krizi posredovanje međunarodne zajednice, posebno EU, nije uvijek bilo pravovremeno ni adekvatno, ali ipak neke odluke, kao što je Haška konferencija, itekako su važne za regiju i danas.
Mesić je rekao da je njegov posao u Beogradu završio s raspadom Jugoslavije. Je li Mesić kriv za raspad Jugoslavije?
U Haagu su me srbijanski advokati to pitali s namjerom da dokažu kako su drugi rušili Jugoslaviju, a ne Srbija. Ta bombastična rečenica ne odgovara istini. Mesić ništa nije mogao, nije bio ni vrhovni komandant. Vojska je već bila pripremljena za srpski projekt.
Bogić Bogićević, član zadnjeg Predsjedništva SFRJ, u Tuzli mi je nakon pada Srebrenice, na pitanje zašto se kao Srbin nije priklonio srpskim interesima u Predsjedništvu, odgovorio da je predstavljao cjelokupnu BiH, ali i da je jedva odolio velikosrpskom pritisku, pratili su ga čak i u WC.
Još nema dovoljno dobrih analiza i uvida o tome što se događalo u saveznim institucijama do 1991. Osim „čišćenja“ nesrpskih i liberalnih kadrova, koji su prepoznali što Srbija radi, bilo je i nerazjašnjenih ubojstava.
Jesu li presude u Haagu rezultat pravosuđa ili politike?
Haški tribunal ne bi nastao bez politike.
Jesu li presude političke?
Nisu. Ako je bilo politike, bilo je u podizanju optužnica. Presude, bez obzira što su neke dobre, a neke i nisu, imaju važnu funkciju za regiju.
Iako Srbija i Srbi presude ne priznaju?
Oni ih ne priznaju zato što nema mehanizama koji bi obvezali države da presude ugrade u svoje zakonodavstvo, pa ni kao moralne norme. Bez toga presude neće imati utjecaja na vrijednosne norme društva, pogotovo na društvo u Srbiji. Najmanje je osuđenih Srba iz Srbije, sve se svalilo na leđa Srba iz Hrvatske i BiH, osim presude za Kosovo, koja se odnosila na cijeli srpski vojni, politički i policijski vrh. U toj presudi, koja ima oko 1500 stranica, ušlo se detaljno u sukob Albanaca i Srba, ali o njoj se ovdje govorilo tri dana kao antisrpskoj i onda se zašutjelo.
Sud u Haagu cijelu regiju vraća u prošlost, to je izjava Carla Bildta. Znači li to da je njegovo posredovanje bilo navijačko, da je poticalo zločin?
To je izjava koja pokazuje da Bildt nema uvida u rad Haškog tribunala. Mislim da je uloga Haaga nezaobilazna u sređivanju odnosa na prostoru bivše Jugoslavije. Ne bi bilo svih dokumenata, filmova, fotografija, svjedočenja, ne bi bilo svih dokaza bez tog suda. Nasljeđe Haškog tribunala tek će postati važno za regiju. Ali, nažalost, još se malo ljudi temeljito bavi uzrocima i posljedicama raspada Jugoslavije.
Kada će Srbija omogućiti posjete logorima u kojima su ubijani i mučeni Hrvati nakon Vukovarske bitke, ali i Bošnjaci?
To nije pitanje o kojem se u Srbiji javno govori, to je „tajna“. Haški tribunal naložio je da se to pokrene, ali u Srbiji to nitko ne poštuje. Srbija tobože nije bila u ratu iako ima četiristo tisuća ratnih veterana.
Četiristo tisuća?
To je službeni podatak objavljen u Politici. Vojska ima najveći uvid jer je jedina sudjelovala u svemu i bila na svim ratištima. Ali to je tema koja se ne otvara jer se ne uklapa u tezu da Srbija nije bila u ratu.
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović na obljetnici obilježavanja dana antifašizma rekla je i: partizanska borba da, komunizam ne. Može li i osuda komunizma pripomoći normalizaciji stanja na prostorima bivše Jugoslavije?
Mislim da je odnos prema komunizmu, ne samo u regiji nego i na Zapadu, pogrešan. Komunizam nam nije pao s neba, već se naslonio na konzervatizam, patrijarhalnost, kolektivizam. I bio je prihvaćen. Komunizam je historijski proces kojem treba prići analitički, a ne emotivno. On ima svoje pozitivno historijsko mjesto u društvima kao što je bilo jugoslavensko.
Ima ako prizna zločine.
Molim?
Ako prizna počinjene zločine.
Mislim da postoje dobri uvidi u zločine. Tamo gdje ih nema trebaju biti predmet istraživanja, a ne manipulacija brojkama.
Tito je visoko pozicioniran na ljestvici komunističkih zločinaca.
Svi su sistemi činili zločine, svaka država treba se obračunati s tim, ali se sve mora staviti u kontekst vremena.
Ne pridajete li preveliku važnost komunističkom naslijeđu?
To komunističko naslijeđe ne može se preskočiti, naročito ako želimo razumjeti današnje trendove. Druga Jugoslavija ponudila je vrijednosni sustav na kojem smo svi odrasli i na kojem su se i nekomunisti socijalizirali. Kod procjenjivanja Druge Jugoslavije mora se uzeti u obzir i međunarodni kontekst. Demonizacija tog vremena jest nepovijesna.
Zar je demonizacija podsjećanje na počinjene zločine?
Kada se govori o odmazdama poslije Drugoga svjetskog rata, mora se znati da je taj rat srušio europsku civilizaciju i odmazde širom Europe (a i svijeta) bile su odgovor na barbarizam. To se ne može procjenjivati iz današnje perspektive. Uostalom sve što je uslijedilo poslije – Ujedinjeni narodi, Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, Konvencija o genocidu – sve je to pokušaj da se svijet utemelji na novim principima i vrijednostima koje su srušene u Drugom svjetskom ratu. Nije dobro današnji koncept ljudskih prava primjenjivati na ono vrijeme. Morao bi se uspostaviti drukčiji odnos prema tom vremenu, ne samo prema ideologiji komunizma.
Može li kultura biti filtar kroz koji se mogu propustiti anomalije Jugoslavije?
Može. Ali kultura može biti i zlorabljena kao što je bila u Srbiji, gdje je srpski nacionalizam kroz kulturu najviše pomogao mobilizaciji i homogenizaciji Srba. Kultura je sigurno najkomunikativnija kada je riječ o prošlosti, posebno za mlade ljude, no problem je što sve novonastale države nisu građanske, pa postoji problem viđenja drugoga i drukčijega. Zato naše kulture još nemaju ulogu katalizatora. Zato je važno da Hrvatska svojim Srbima, koji su bili instrument Beograda, omogući dijalog s Hrvatima i drugim nacionalnim manjinama. U tom smislu i kultura može otvarati prostor razumijevanju i suživotu.
U Hrvatskoj je taj prostor često prostor nerazumijevanja. Primjerice u kazališnim predstavama Hrvate se optužuje i za zločine koje nisu počinili, a Srbe amnestira i za što su krivi? Kako to riješiti?
To je veliki problem. Na djelu je rat za interpretaciju ne samo rata iz 1990-ih već cijelog 20. stoljeća. Falsificira se jugoslavenska povijest i pišu nacionalne historije izvan jugoslavenskog konteksta. U srbijanskom narativu Srbi su žrtve cijelog stoljeća i rat iz devedesetih je „osvetnički“ i opravdan. Trebat će dosta vremena i rada da se dođe do objektivne i za sve prihvatljive interpretacije.
Mnogi od jugonostalgije ne žele vidjeti uzroke rata.
Da, da, jer se vrlo malo ljudi time bavilo na pravi način i onda nedostaje objektivnosti o raspadu Jugoslavije. Zato je istina važna ne samo za žrtve nego za sve koji će sutra misliti o tom prostoru, koji će se možda zvati jugoprostor ili jugosfera. Nije ni bitno kako, ali u svakom slučaju bit će komunikativan. Ipak smo upućeni jedni na druge kulturno, ekonomski i kako hoćete. Kao nekakva cjelina, poput recimo nordijskih država, taj prostor može imati neku važnost u europskim okvirima, ali i kao regija koja ima kompatibilne interese. Tu ima mnogo toga što može biti važno.
Što možete reći Hrvatima koji kažu:, mi smo bili Europa do 1918. godine, što nam je uskraćivano u dvije Jugoslavije i zašto bismo pridavali važnost i šansu bivšem jugoprostoru?
Znate što, sedamdeset godina proveli smo u zajedničkoj državi i bilo je mnogo zajedničkog razumijevanja.
Možda razumijevanja, ali nam interesi nisu zajednički.
Slovenija je živjela bez Balkana petnaest godina, a sada se vraća u neku ekonomsku suradnju jer je premala u EU, a ovdje ipak ima i neko zajedničko iskustvo. Mislim da će i Hrvatska doći do toga, ali vjerojatno teško sve dok Srbija ne prizna istinu o ratu i sve dok je bude nacionalno osporavala. Hrvatskoj će to biti zanimljivo zbog interesa, ekonomskih prije svih.
Da bi se to dogodilo, Srbija mora priznati istinu o ratu. Kada će Srbija biti spremna to priznati?
To je objektivno složen proces za što će trebati više generacija koje će biti otvorenije za tu vrst dijaloga i odgovornosti. Nažalost, sadašnje generacije nisu sposobne buduće generacije rasteretiti bremena koje su im natovarile.

четвртак, 30. јул 2015.

Nove kolonije: prostori u tijelima žena, biljaka i životinja

Autor 30.7.2015. u 10:05

Nove kolonije: prostori u tijelima žena, biljaka i životinja

Foto: sambres
U ludom svijetu prvo će najpametnijega proglasiti najluđim a najiskrenijega, ako već ne ponajvećim lažovom a onda jadnom naivčinom.
„Jednog dana se sastala grupa naučnika da bi vrednovala uspehe i dosege nauke. Zaključili su kako je nauka toliko uznapredovala da im Bog više i nije potreban. Zato su izabrali jednoga između sebe da ode Bogu i kaže Mu kako im On više nije potreban. Tako je naučnik došao Bogu i rekao: “Bože, mi naučnici smo stigli tako daleko da smo odlučili da Te više ne trebamo. Došli smo do stepena da možemo klonirati, ali i činiti mnoge druge čudesne stvari. Sad si Ti slobodan i idi svojim putem”. Bog ga je slušao vrlo pažljivo i ljubazno. Kad je naučnik završio svoj govor, Bog je progovorio: “Bravo, čoveče! A šta misliš o predlogu da organizujemo takmičenje pod nazivom ‘Stvaranje čoveka’?“. Naučnik je spremno odgovorio: “Super, važi”. Zatim je Bog rekao: “Sad ćemo učiniti ono što sam ja učinio u stara vremena s Adamom”. Naučnik je odgovorio: “Svakako, nema problema”, sagnuo se i uzeo prah zemaljski. Bog ga je gledao, a zatim progovorio: “Ne, ne, ne! Ti uzmi svoj prah. Ovaj je moj.”
Ova kratka, šaljiva pričica – ispričana k tome od neznabošca (stoga mu nemojte pripisivati religijske konotacije) – ima veliku psihološku i filozofsku vrijednost. Uči čovjeka, ma bio i vrhunski ekspert svoje struke, skromnosti, poniznosti i samozatajnosti, ograničava njegovu aroganciju, razmetljivost i bahatost – naravno, ako govorimo o čovjeku kao holističkom kompleksu trenutno razvijenih i još razvijajućih se osobina, a ne samo kao i biološkom biću ukrašenom sa par nebitnih atributa koje on smatra dovoljnim da se kiti tim imenom. I još nešto, ne samo bitno ljudima s ugrađenom humanističkom etikom, već i vjernicima – naročito kršćanskim – koji nedjeljom časte Boga a u radne dane eksploatiraju svoju braću bogateći se na njihovu radu i jadu. Boga možemo smatrati vlasnikom patentnih prava na sve postojeće u univerzumu. Što naprosto znači, da bez njegove dozvole ne smijemo koristiti mimo etikom dozvoljenih pravila (osnove kojih je on formirao u obliku 10 zapovijedi) za vlastitu korist, isključujući iz toga sva druga ljudska bića! Naravno, ključna riječ ovdje nije sijedi dugobradi starac iz mita, već riječ etika.
        Nepotrebno je spominjati da suvremene države imaju na nacionalnoj, ali je i na internacionalnoj razini formiran pravi sustav „patentnih prava“ kojima se na određeno vrijeme pronalazač (pojedinac, grupa ili korporacija) zaštićuju u primjeni svojih pronalazaka u zamjenu da društvu otkriju tehnologiju dolaženja do njih. Nakon isteka vremena, zaštićeni proizvod ili tehnologija su slobodni za upotrebu od strane svakog dovitljivog i angažiranog pojedinca. Treba praviti razliku između pronalaska i otkrića. Pronalazak je nešto novo (poput parnog stroja, tranzistora ili tehnološkog postupka) što ne postoji u prirodi, a stvoreno je isključivo ljudskim mentalnim i fizičkim manipulacijama nad „Gospodinovim prahom“. Otkriće pak nije drugo doli razotkrivanje postojećih pravila (zakona) kojima se priroda rukovodi u svom djelovanju, te polaže na njih isključiva prava koje se ne mogu patentirati. Jednako tako, to ne možemo činiti s njenim proizvodima (primjerice, zlatom), ali bismo mogli s čuvenim „lapis philosophorumom“ – kamenom mudraca koji sve pretvara u zlato. Patentni ured SAD, primjerice, pod patentnim pravom definira:
„Tko god izumi ili otkrije neki novi ili korisni proces, stroj, proizvodni proces ili sastav materije, ili bilo koje novo i korisno poboljšanje postojećih, može tražiti patent za to, pod uvjetom da ispunjava gore navedene uvjete.“
Sve je to funkcioniralo, dakako bez pobližeg upoznavanja sa pretpostavkama pod kojim uvjetima i na koji rok (i jeli uopće) je Gospodin ljudskom rodu prepustio modifikacije njegova „praha“ u korist svih, a naročito nekih (čuvenih 1% koji drže 99% svjetskog bogatstva u svojim kandžama). A onda je došla biotehnologija – biomolekularna i genetička znanost manipulacija živim organizmima. Modifikacijom genskih struktura najjednostavnijih organizama – bakterija – prvi put su od čovjeka stvorene vrste nepostojeće u prirodi. Pa je Vrhovni sud SAD, nakon niza zapleta i odbijanja na nižim sudovima, odobrio kompaniji „General Electric“ patent na živo biće – bakteriju koja uništava naftne mrlje. Ne na tehnološki postupak stvaranja bakterije, već na sam živi organizam! U presudi, donesenoj tijesnom većinom glasova (5:4), se kaže:
„… relevantna razlika nije u tome da li je nešto živo ili neživo, nego u tome da li je produkt prirode, bilo da je živ ili ne, i izuma koje čovjek napravi.“
Tako ovaj genetski promijenjeni živi organizam postaje vlasništvo korporacije, i ma kojim ga drukčijim procesom vi dobili, te ga upotrijebili – kršite njihova patentna prava i američke zakone. U poljoprivredi uznapredovalo je postojanje patentnih prava na sjemenje kulturnih biljaka (soje, krumpira, uljane repice,…) te nakon žetve ne smijete sačuvati gomolje ili sjemeke za novu sadnju ili sjetvu, već ih morate kupiti isključivo od kompanije koja raspolaže patentnim pravima (recimo MonsantoDuPont,Sandoz,…). Ako netko nije shvatio poantu i etičku „dilemu“ koja se postavlja pred ovakvim pristupom živim bićima (neki to nazivaju novim oblikom imperijalističkog kolonijalizma provođenim od velikih kompanija; prisjetimo se samo položaja koje one žele osigurati pred suverenim državama tajnim TTIP sporazumom između EU i SAD), spomenimo da se ne radi o novostvorenim organizmima ex nihilo – iz ničega, odnosno „božjeg praha“ – već o modifikacijama već postojećih organizama na koje se onda polažu patentna prava. Kako nije daleko dan kad će se utjecati (modificirati) na gensku strukturu čovjeka, u svrhu sprečavanja raznih bolesti, ili razvijanja nekih nepostojećih osobina i sposobnosti, istom logikom kojom se rukovode kompanije – a potvrdio ju je američki Vrhovni sud – može se očekivati pokretanje pitanja patentnog prava (prava vlasništva na određeni vremenski period ili doživotno) na takvo promijenjeno ljudsko biće! Kako se spolnim odnosom razmjenjuje genetski materijal, možda ćete biti prinuđeni tražiti od kompanije – svog vlasnika – dozvolu da imate djecu. Da budete rob, nepotrebne će biti negve (okovi i lanci), držat će vas se u šaci komadom papira iza kojeg će stajati sila kompanije, sudova i države! Osim, u slučaju da pamet ljudima dođe u glavu, ili da se sistem koji to dozvoljava – kapitalizam – sruši do temelja. Želite li više slobode u vlastitom skučenom životnom prostoru, stanu, nije dovoljno ispremještati stvari – treba rušiti zidove. Za još ljudskiji pristup slobodi, treba restruktuirati od korijena cijelu zgradu – što nije moguće bez suglasja svih stanovnika – mijenjajući kompletni okvir svog življenja. To se zove korjenita promjena ili revolucija. Ona je nužna, ma koliko većina to danas možda i ne shvaća, jer u suprotnom korak po korak, mic po mic – eksploatatori, proširuju vlastitu slobodu na račun sužavanja vaše, sve dok ne shvatite da je prekasno. Postali ste novovjekovni rob!
        Da to nije tlapnja, pokazuje i primjer jednog kanadskog farmera kojeg je biotehnološka multinacionalna kompanija Monsanto tužila kako bespravno koristi njeno sjeme uljane repice, mada ga on nije ni zasijao već mu je polje bilo zagađeno od okoline. Sudska presuda je dala pravo multinacionalki, tvrdeći kako nije uopće važno na koji je način – namjerni ili slučajni – sjeme firme došlo na njegovo polje. Farmer se odupro kompaniji i sudski troškovi (zastupao ga je 1 nasuprot 19 tvrtkinih advokata!), plus odšteta koju je morao platiti, bili su milijunskih iznosa. Kada je zatražio odMonsanta da makne „svoje vlasništvo“ sa njegova polja – daklem da ga očisti – kompanija je to prihvatila uz uvjet da farmer potpiše neki ugovor o tajnosti, što je ovaj odbio. Počistio je polje uz pomoć suseljana i za to potrošio 640 dolara, tražeći povrat troškova od kompanije. Ni to nisu htjeli, pa ju je tužio sudu koji je napokon odlučio u njegovu korist, uz firmino plaćanje sudskih troškova od 20 dolara! Za tih pišljivih par stotina dolara, koje nisu drugo negoli samo vrlo djelomični oblik moralne satisfakcije, on je u sporu sa Monsantom izgubio cijelu životnu ušteđevinu. Prema izjavi Percy Schmeisera – tako se zove farmer – „Monsanto (je) izgubio pravo na svoju ekskluzivnost (svoj patent kada je izgubio kontrolu nad svojim izumom)“. Zaista, kad vam korporacija proda izvjestan proizvod ona mora imati kontrolu nad njim, tako da zaista služi samo kupcu, pod uvjetima na koje je on pristao. Primjerice, kad kupite mobitel vi koristite softver koji hakeri mogu probiti neovlašteno pristupajući vašim podacima. Daklem, kompanija koja vam prodaje (uz mobitel) taj softver nema nad njim kontrolu, jer vam prodaje nezaštićeni proizvod. Istina, vi možete imati zaštitu od telefonske kompanije koju morate dodatno nadoplatiti, inače ste prepušteni sreći i utjecaju okoline nad kojim proizvođač nema utjecaja, kontrole. Kao što Monstanto nema utjecaja na slučajno prenošenje svog genetski modificiranog sjemenja (vjetrom, pticama i drugim životinjama), a nesavršenost njegova „izuma“ pada na leđa ni krivih ni dužnih. Na sličan način softver mobitela djeluje u određenoj okolini (prepunoj hakera, malicioznih tipova, tajnih agenata i slične bande) koja omogućuje upad u vaš nezaštićeni sustav koji vam je kompanija prodala za skupe pare. Otprilike, kao da vam proda prezervative koji propuštaju, a vi se onda bakćite s neželjenim posljedicama tehnološki nesavršenog proizvoda koji ste platili.
        Pljačkaši (u kontekstu otuđivanja prirodnih i stvorenih bogatstava od ljudskog roda i proizvođača zvanih eksploatatorima) nimalo nisu naivni – gen invencije im radi i prekovremeno, samo kako bi što više profita strpali u vlastite džepove, bez suvišnih troškova oko sudskih procesa. Djelomice su kontrolu nad okolinom ustanovili uvodeći takozvanu terminator tehnologiju modifikacije gena. Radi se o tome da je njihov proizvod tako genetski promijenjen kako bi reagirao na izvjesne toksine koje bacili sadržani u tlu izlučuju, pa sjeme postaje pod njihovim utjecajem sterilno. Na taj način riješen je problem našeg farmera, jer slučajno raznešeno sjeme ne može zagaditi tuđa polja. Cijela ta tehnologija usmjerena je protiv bioraznolikosti prirode i ugrožava ranjivost prirodnih organizama karakterističnih za određena podneblja, pa ni nije čudno da su se počele organizirati „banke sjemenja“ koje bi kao – u slučaju velikih katastrofa – morale osigurati preživljavanje bioraznolikosti. Najveća katastrofa koja je zadesila čovječanstvo, beskrupulozni atak kapitala na čovjeka i njegovo okruženje, međutim – ne želi se sanirati uvođenjem humanijeg sustava. Pametniji ljudi su odmah zaključili kako je razvoj terminator tehnologije samo izlika za povećanje profita kompanija, što je jedan od njenih izumitelja jasno izrazio:
„Naša je misija zaštita poljoprivrede Sjedinjenih Država, kako bismo bili konkurentniji u srazu sa stranom konkurencijom. Bez toga, nema načina da zaštitimo tehnologiju.“
Zbog pritiska javnosti, kompanije su se obavezale da neće komercijalizirati tu tehnologiju, no obećanje je – kao što se kaže – ludom radovanje, što se u praksi i potvrdilo. Velike kompanije razvijenih zemalja uspjele su preko Svjetske trgovačke organizacije (WTO) i Općeg sporazuma o carinama i trgovini (GATT) 1995. godine nametnuti njihovim članicama takozvani TRIPS sporazum o zaštiti intelektualnog prava vlasništva (Trade-Related Aspectsof Intellectual Property Rights), koji daje biotehnološkim kompanijama patentnu zaštitu na njihove proizvode u trajanju od 20 godina.
„Ovaj sporazum daje korporacijama poticaj da prisvoje (piratiziraju) i patentiraju vrste sjemena koje su lokalni poljoprivrednici generacijama razvijali. Korporacije će monopolizirati i prodavati ono što je nekad bilo slobodno, pravo čuvanja sjemena od sjetve do sjetve. Posljedica ovog korporativnog monopola uništit će raznolikost usjeva i erodirati prava poljoprivrednika.“,
tvrdi bioetičar dr Ivica Kelam. Spomenemo li da je Komisija za prava intelektualnog vlasništva koja je donijela spomenuti sporazum, bila sastavljena od predstavnika 13 vodećih korporacija iz SAD-a, trebalo bi jasno signalizirati „koliko je sati“. Eksplicitno je to izrazio predstavnik Monsanta u komisiji:
„Naša trilateralna grupa bila je u stanju iz zakona naprednijih zemalja izvući osnovno načelo za zaštitu svih oblika intelektualnog vlasništva. Umjesto da svoje zamisli prodajemo kod kuće otišli smo u Ženevu, gdje smo svoj dokument podnijeli članovima tajništva GATT-a. Također smo iskoristili priliku da ga pokažemo predstavnicima mnogih zemalja koje imaju sjedište u Ženevi. Ovo što sam vam upravo opisao apsolutno je bez presedana u GATT-u. Industrija je shvatila najveći problem međunarodne trgovine. Pronašla je rješenje, svela ga na konkretan prijedlog i prodala ga našoj i ostalim vladama. Industrija i svjetski trgovci istovremeno su igrali ulogu bolesnika, dijagnostičara i liječnika koji propisuje lijek.“
Poput, „kadija te tuži, kadija ti sudi“ principa. Kanadski kritičar genetski modificiranih usjeva jasno je detektirao „smjer vjetra“:
„Ne smijemo biti naivni i vjerovati da je namjera modificiranja sjemena i zauzimanja zemlje u tome da se nahrani svijet i spasi okoliš. Prava je namjera steći kontrolu i stvoriti ovisnost. Poput svih imperijalnih i kolonijalnih nastojanja, njihova je svrha steći mogućnost iskorištavanja re­ursa iz koloniziranih područja i ljudi u korist imperijalnih snaga. Jedina novost u svemu ovome je da su imperijalne snage danas korporacije, a ne kao nekoć države.“
Ovdje nije tolika stvar u samoj biotehnologiji i genetskoj promjeni organizama, koliko o načinu na koji se (bez najstrožih kontrola štetnosti po ljudska bića i okoliš) postupa s njima, besprizorno osiguravajući profit bez obzira na utjecaje spram života ljudi i promjene okoliša. Koliko je različito i humanije mišljenje koje navodi indijska aktivistkinja Vandana Shiva, kad ističe
„…kako je prije TRIPS-sporazuma svaka država imala svoj zakon o zaštiti intelektualnog prava vlasništva, koji je bio prilagođen njihovim etičkim i socio-ekonomskim uvjetima. Navodi primjer Indije koja u svom zakonu o zaštiti intelektualnog prava vlasništva isključuje mogućnost patentiranja lijekova i hrane s ciljem sprečavanja »profitiranja na životu i smrti«
Koliko sad to obavezuje Indiju, koja je postala članicom WTO 1995. godine (zemlje naše regije su također članice, osim BiH te Srbije koji su promatrači), drugo je pitanje.
       Vratimo se na revoluciju, potreba za kojom nije samo izmišljotina nezadovoljnika ovim ili onim društvenim sistemom i vlastitim položajem u njemu. Čovjek je u svojoj suštini re-evolutivno biće, kako kaže Milan Kangrga (12), i k tome utopijsko (ali ne i utopistično), što jednostavno znači da teži mijenjanju svojih korijena, a kako je on korijen samom sebi, svakodnevno i povijesno teži vlastitoj korjenitoj promjeni i promjeni uvjeta života, re-evoluciji iliti revoluciji – neprestanom, asimptotskom približavanju vlastitoj suštini. Ako se s tim ne slažete, pokušajte razmisliti dali vas k tome vodi sistem kojim su ovladale korporacije koje za vlastiti profit patentiraju i živa bića, moguće sutra i vaše potomke. Da, reći ćete – znanstvena fantastika, nemoguće. No jučer su to bili i let na Mjesec, put oko svijeta u 80 dana, umjetni sateliti, sonde što se spuštaju na planete i komete, robotika, čak i biotehnologija. Slika stvari koje prolaze je nagovještaj onih koje dolaze. Ima jedan portal, čiji je moto„Ako vam je dobro, onda ništa!“, pa onda ni vama ništa. Ipak, razmislite kolikima je, a kolikima nijedobro, i imaju li potonji ista prava da im bude kao i vama. Te, što i tko je tome uzrok. Možda ste i vi jedan od njih? Kod ljudi potrebu za korjenitom promjenom diktira prvenstveno njihov položaj u stvarnosti (posebno u procesu raspodjele rezultata rada), a kod svijesnijih – humanistička etika razvijena temeljem percepcija i shvaćanja praktičnih međuljudskih odnosa. Zašto sve to ide tako teško? Prvo stoga što položaj ljudi u društvenoj hijerarhiji i hijerarhiji ekonomske i političke moći nije isti, te dok se jedni zalažu, drugi se ustrajno protive promjeni, zadovoljni stanjem. Iako se i jedni i drugi često pozivaju na etiku i moral, čine to s različitih pozicija, ukoliko to ne koriste kao čistu demagogiju kako bi opravdali i učvrstili svoj položaj. Iako se često govori o moralnim zakonima, to nisu zakoni nego prvenstveno pravila derivirana iz iskustva, koja svaka osoba može subjektivno tumačiti – nema konsenzusa oko njih, koji bi implicirao odgovor na pitanje postavljenu Kangrgi –„kakva je praktična korist od etike?“. Zakone djelomično možemo smatrati implementacijom etike (zavisne od socijalne, ekonomske, kulturne i tradicijske strukture društava) u društvenu stvarnost. Vjerojatno znate floskulu na koju se često vladajući pozivaju, a prihvaćaju je manje više svi građani, kako su zakoni za sve jednaki (u principu, jesu) i kako ih se treba pridržavati – što sam prilično bez odjeka problematizirao u jednom članku. Naime, pridržavanje nemoralnih zakona direktno se protivi ljudskoj suštini, sažetoj u općoj, humanističkoj etici, što jasno demonstriraju dezerteri koji odbijaju učešće u agresivnim ratovima, pacifisti koji rat sam po sebi smatraju zločinom, ili oni koji su se protivili zakonom reguliranoj segregaciji Židova (i drugih „nižih“ rasa) ili homoseksualne populacije.
        Stvar je vrlo jednostavna, ukoliko čovjek raspolaže sa dvije stvari: čvrstim duhovnim sklopom i jednako čvrstim humanističkim moralom, čije eksplicitne pretpostavke niti ne treba poznavati – njih život, odgoj i obrazovanje mogu ugraditi u čovjeka. Takvih je, nažalost, manjina jer čovjek je dresurabilno biće unatoč svojeg pretencioznog atributa – sapiens (mudar). Naročito voli slijediti upute dresera koji su u njegovoj svijesti ustaljeni kao neprikosnoveni autoriteti koje se ne smije (ili ne želi jer je preopasno, a to je već evolutivni refleks koji je doprinjeo očuvanju vrste) dovoditi u sumnju, posebno ako su dani u pisanom obliku koji već svojim imenom – zakoni, ustavi, pravila, propisi – u čovjeka stvaraju podsvijesnu zebnju zbog posljedica njihova kršenja. Ako službeni, i oni skloni vladajućim strukturama mediji prenesu vijest da je desetorica policajaca moralo ubiti prijestupnika jer im se opirao, od stotinu gledatelja, slušatelja ili čitatelja, jedva da će 2-3 vjerovati meni, direktnom svjedoku koji će reći kako su ga ubili iz čista mira, jer se uopće nije opirao. Vlast je, po podsvijesnom, instinktivnom shvaćanju istinoljubiva (što već samim prenošenjem njena očitovanja preko medija učvrćuje vjeru u to), dok sam ja osoba prepuna sumnjivih osobina (boem, drogeraš, preljubnik, sitni lopov,…) koje – doduše – nemaju nikakve veze sa mojim svjedočenjem, ali možete li vjerovati takvoj protuhi? Kao protuargument se prečesto – u nedostatku valjana protudokaza – koristi sistem destrukcije karaktera. Tako se najlakše ušutka glasnik istine, odnosno poruka koju on nosi. U ludom svijetu prvo će najpametnijega proglasiti najluđim a najiskrenijega, ako već ne ponajvećim lažovom a onda jadnom naivčinom.
        Čovjek vodi utrku sa vremenom – hoće li prije uspjeti realizirati korjenite promjene ili kliznuti u ponor kojemu stremi vođen „filozofijom“ u čijem prvom planu nije on već novac, a najizrazitiji predstavnici su oni koji ga hrane nadmoćnošću duha nad materijom, istovremeno u svoju korist konstruirajući konzumerističko okružje za raju! Dali je u naravi čovjeka, ili možda samo onog povijesno izraslog iz okružja zapadne civilizacije, otimačina kao način zadovoljenja vlastitih potreba, je za diskusiju. Patentno pravo može se, a tako je prvobitno i zamišljeno, smatrati pravičnom naknadom za trud i sredstva uložena u razvoj novog proizvoda ili tehnologije, ali sve više – a posebno je to vidljivo na području biotehnologije – služi kompanijama za gomilanje profita kao prvenstveni cilj. Otimačina od drugog čovjeka je nemoralan i usto protuzakonit čin, dok „otimačinu“ od prirode prije možemo smatrati korištenjem njenih resursa bez njene ili Tvorčeve privole, što na prvi pogled izgleda smiješno dok također ne dovede do etičkih problema (dakako da može biti i protuzakonita ukoliko su neki njeni resursi zaštićeni zakonom, prvenstveno kao opće dobro). Ilustracije njegove otimačke prirode su brojne, počevši od otimanja truda pčelama specijalno konstruiranim košnicama za tu svrhu, ili tri bule (suvremenim rječnikom, patentne isprave) iz 1493. godine pape Aleksandra VI –„Eximiae devotionis, Inter Caetera i Dudum Siquidem u kojim je potvrdio Španjolskoj prava na novootkrivene zemlje, i pravo da porobi zatečene domoroce u skladu sa tadašnjim feudalnim evropskim pravom.“. Moralno opravdanje nađeno je u tretiranju domorodaca (Indijanaca) kao ne pravih ljudi, te oni shodno tome ne mogu raspolagati bogatstvima zemlje koju nastavaju, što je omogućilo kolonizaciju, otimačinu i eksploataciju njihove zemlje. Spominjana Vandana Shiva kaže:
„Biopiratstvo je kolumbovsko otkriće petsto godina nakon Kolumba. Patenti su i dalje sredstvo kojim se takvo piratstvo nad bogatstvom ne-zapadnih naroda čuva kao pravo zapadnih sila. Patentima i genetičkim inženjeringom klešu se nove kolonije. Zemlja, šume, rijeke, oceani i atmosfera sad su već odreda kolonizirani, nagriženi i zagađeni. Kapital mora tragati za novim kolonijama na koje će navaliti pa ih eksploatirati kako bi se i dalje akumulirao. Prema mojem viđenju, te su nove kolonije unutarnji prostori u tijelima žena, biljaka i životinja.“
Uspiju li se promjene (revolucija) provesti, neizostavno će se postaviti pitanje odgvornosti i kazne za one koji su čovječanstvo doveli u stanje iz kojeg je moralo spašavati ne samo svoju, već egzistenciju čitavog živog svijeta. Bez obaziranja na naknadno „probuđeni“ humanizam onih koji će se naći u situaciji da snose posljedice svoje (svijesne) neodgovornosti. Ljudi će se pritom zaista moći pozvati na parafrazu često upotrebljavane izreke: „Kazniti, oprostiti, ali ne i zaboraviti!“. Time će demonstrirati svoju odgovornost (kazna), etiku (oprost) ali i svoju prečesto izigravanu sposobnost učenja od„učiteljice života“.
P.S.
        Tekst je velikim – ali ne isključivim – dijelom inspiriran člankom „Patentna prava na genetički modificirane usjeve kao novi oblik kolonijalizma“Ivice Kelama, iz najnovijeg broja časopisa„Filozofska istraživanja“. Citati u tekstu (sem jednog) su preuzeti iz njega.