Powered By Blogger

петак, 30. мај 2014.

Glamur palanke

Magazin Esquire: Imamo li elitu?


Veličina slova: Decrease font Enlarge font
Elitni pravac: Znam za jedan grad, zove se Beograd
Elitni pravac: Znam za jedan grad, zove se Beograd
Photo: Stock
Kada bismo prosečnog stanovnika Srbije upitali ko danas čini domaću elitu, odgovori bi gotovo stoprocentno obuhvatili kategorije u rasponu od estradnog džet-seta, medijski eksponirane tajkunerije, političara u trendu, pa do etabliranih samozvanih čuvara nacionalnog identiteta iz redova kulturnih delatnika i sveštenstva visokih činova. Tako površno i neselektivno poimanje elitnosti odraz je sveopšte zaostalosti društva koje nikada nije ni stvorilo neophodne uslove za utemeljenje elite kao vitalno važnog civilizacijskog segmenta svake zajednice koja ozbiljno promišlja svoju budućnost
Elitte: Serbian version
Photo: Stock
Kao što smo svojevremeno, sirotinjski impresionirani građevinskim „poduhvatom veka“, put s neodvojenim kolovoznim trakama Beograd-Zagreb decenijama nazivali autoputem iako to nipošto nije bio po međunarodnim standardima, tako i domaćom elitom nekritički nazivamo sve što pada u oči svojim bogatstvom, glamurom ili uticajnom društvenom pozicijom. U zemlji u kojoj su među čitalačkom publikom najbrojniji pasionirani gutači tabloidnog štiva, opisati u „dve reči“ šta jeste a šta nije elita, neodoljivo podseća na onaj vic kada Mujo, prvi puta videći bananu, pokušava da Sulji objasni kakvo je to voće: „Je l’ znaš kako izgleda šljiva? E, nije ni nalik na šljivu“. Upravo se toliko pomenuta elita razlikuje od onoga što se pod tim pojmom podrazumeva u društvima koja znaju njeno mesto i značaj.
Verovatno se još samo gimnazijalci iz predšuvarovske ere našeg školstva sećaju kvalitativno precizne definicije elite, čije se prvobitno značenje u latinskom (eligere) i francuskom (elitte) jeziku odnosilo na povlaštenu društvenu grupu koja je imala veliku političku moć i uticaj, da bi joj krajem 19. veka italijanski sociolog i filozof Vilfredo Pareto dao savremeniju formulaciju, u skladu sa zahtevima novog doba.
Tako se danas elitom smatraju visoko prosvećeni i moralno neupitni pojedinici i grupe koji nesebično brinu o opštem dobru i prosperitetu zajednice. Bez obzira da li se radi o intelektualnoj, ekonomskoj, kulturnoj ili političkoj eliti, neophodno je da poseduju - osvedočenu profesionalnu stručnost, vizionarstvo, posvećenost, humanost, empatiju, društvenu odgovornost, ličnu pristojnost, nerazmetljivost, čast, poštenje.
Ispuniti tu „olimpijsku normu“ u našim domaćim prilikama i u razmerama koje bi tom segmentu društva obezbedile status koji zaslužuje, čini se gotovo nemogućom misijom. Oni koji imaju ekonomsku moć, najčešće nemaju odgovarajuće intelektualne ili karakterne predispozicije za „elitni klub“, a onima koji ih poseduju nedostaje uticajnost, odnosno hijerarhijska pozicija koja bi omogućila relevantnije učešće u donošenju strateških odluka za budućnost zemlje.
Istorijski gledano, elita se u početku regrutovala iz najvišeg društvenog staleža, aristokratije, čije su začetke na našim prostorima prekinula turska osvajanja, tako da u narednih pola milenijuma nije ni bilo realnih uslova za njen ozbiljniji razvoj.
Istorija beleži: Dositej Obradović
Photo: wikipedia
Ovenčan slavom vođe Drugog srpskog ustanka, Miloš Obrenović je veštim diplomatskim taktiziranjem uspeo da kod Turaka izdejstvuje značajan stepen teritorijalne samouprave. Dovodeći do savršenstva tehniku potkupljivanja okupatora i osvajanja novih privilegija, uz nemilosrdno uklanjanje političkih rivala, svoju poziciju je iskoristio i za enormno lično bogaćenje.
Kako zbog lične nepismenosti, tako i nezajažljivosti i despotske naravi, teško bi se mogao smatrati elitom po današnjim merilima. Za razliku od njega, u nju bi se mogli svrstati neki njegovi podanici, deca imućnih seljaka koja su se školovala po evropskim prestonicama. Istini za volju, nemali deo njih je, privučen sigurnom i dobro plaćenom državnom službom uz koju idu i brojne privilegije, začas zaboravljao nekadašnje ideale i pristajao na bespogovornu poslušnost vladaru.
Vlastodržačkim ambicijama koje su praktikovali i Miloševi kasniji naslednici, pogodovao je sistematski uzgajan duh narodnjaštva koji je gušio ili bar marginalizovao svaki pokušaj afirmacije individualne svesti, negujući kulturu tribalne sabornosti i servilnog podaništva prema nosiocima vlasti.
I brojne narodne poslovice koje su se zadržale do današnjih dana, potvrđuju takvo „prosvetiteljsko“ usmerenje naroda. Najupečatljivije od tih i najčešće citirane su - Ćutanje je zlato, Para vrti gde burgija neće, Bog je najpre sebi stvorio bradu, Koga je moliti, nije ga srditi, Umiljato jagnje dve majke sisa.
Megafrend elita: Obrazovanje u službi politike i obrnuto
Photo: Stock
U tako destimulativnim društvenim okolnostima, ono što bi se uistinu moglo smatrati elitom kod nas se nikada nije izdvojilo kao prepoznatljiv i stabilan društveni sloj, već je oduvek egzistiralo na nivou visokoobrazovanih pojedinaca altruističkog duha. U tom smislu, istorija je s posebnim poštovanjem zabeležila imena Dositeja Obradovića, Dimitrija Tucovića, Jovana Cvijića, kao i velikih zadužbinara Ilije Kolarca i Miše Anastasijevića, zahvaljujući kojima je Beogradski univerzitet između dva rata bio među tri najbogatija u Evropi.
I ne samo da je takozvana institucionalna elita bila neefikasna i beskorisna, već je ponekad i kočila razvoj društva, kao u slučaju široke javne propagande protiv elektrifikacije, praćene plašenjem građane da će im upaljene sijalice izazvati slepilo. Beograd je ipak uveo električnu rasvetu kad i većina evropskih prestonica, ali samo zahvaljujući ličnoj upornosti profesora univerziteta Đoke Stanojevića. Apsurd je da je glavni grad kanalizaciju dobio mnogo kasnije, jer je gradskoj činovničkoj „eliti“ bilo potrebno čitavih 35 godina da se dogovori koji tehnološki sistem da primeni i da li otpadne vode da usmeri prema Savi ili Dunavu.
Da ni najviše nacionalne ustanove nisu imale previše sluha za prepoznavanje i podsticanje izuzetnih talenata, notoran je primer Matica srpska, koja je svojevremano Nikoli Tesli u dva navrata odbila molbu za stipendiju radi dovršetka tehničkih studija.
SFRJ elita: Bogdan Bogdanović, arhitekta i gradonačelnik Beograda
Photo: Stock
Uprkos tome što je danas kvalitetno obrazovanje dostupno mnogo širem sloju stanovništva nego nekada, pa teorijski postoje preduslovi za dinamičniji razvoj građanske klase iz koje bi se razvila elita kao relevantan društveni činilac, nema ni nagoveštaja da bi se to moglo u dogledno vreme desiti. I dalje se, kao društveno poželjno ponašanje, podstiče duh istomišljeništva, uz mitološki pristup nacionalnim temama i „patriotsko“ izvrtanje istorijskih činjenica koje ne idu u prilog željenoj slici narodnog kolektiviteta.
Procenjujući da je lično pregalaštvo pomenute vrste najkraći put do lukrativnih društvenih pozicija, većina domaćih intelektualaca nije odolela sirenskom zovu častohleplja, pretvorivši svoj javni angažman u vulgarno podilaženje plemenskoj „bezgrešnosti“ i poslovično „nevinom“ stradalništvu kroz istoriju. Njihovo rodoljublje prepuno je ksenofobije, a neretko i neskrivene mržnje i prezira prema drugim etnicitetima i konfesijama iz okruženja. Umesto da ih takvi nazori diskvalifikuju na javnoj sceni, oni im, gotovo po pravilu, postaju najbolja preporuka za akademska zvanja, dobijanje nacionalnih penzija ili prestižnih književnih nagrada.
Osnovne odlike ove „elite“ su – provincijalni duh, nespremnost na bilo kakav lični rizik, snishodljivost prema moćnicima, potkupljivost, nekompetentnost. Njena pogubnost po budućnost celog društva posebno je opasna u domenu obrazovanja, o čemu slikovito govori književnik Vladimir Arsenijević:“Naše školstvo podučava našu decu kako da budu nova generacija frustriranih nacionalista s ruba Evrope, naši „intelektualci“ su i dalje oni zli ali žilavi starci iz SANU i Udruženja književnika, a društvo koje ima takvu državu i takvu crkvu i takvo školstvo, te takve „intelektualce“, ne može da očekuje mnogo toga dobrog u budućnosti”.
Elita na splavovima: Mladi u noćnom provodu
Photo: nightlife.24sata.rs
Diplomatija je nekada važila za oblast političkog života u koju su imali pristupa samo elitni kadrovi – najugledniji književnici poput Ive Andrića ili diplomca Sorbone i ratnog heroja Koče Popovića, profesori univerziteta, uspešni privrednici. Danas se u njoj mogu naći i ličnosti koje su samo “zbog nedostatka dokaza” još uvek na slobodi, nelečeni alkoholičari, falsifikatori službenih isprava, osobe koje ne govore ni jedan svetski jezik.
Ni u drugim sferama javnog života ne stojimo bolje s konstituisanjem elite kao prepoznatljivog društvenog sloja uzorne moralnosti i posvećenosti višim ciljevima.
Poistovećivanje elite sa visokim materijalnim statusom je gotovo opšte mesto, pa ne čudi što se njenim pripadnicima po pravilu smatraju i biznismeni koji su preko noći stekli imetak za koji je u uređenom svetu potreban predan rad nekoliko generacija. Od prave elite razlikuju se „samo“ po tome što ne mogu da dokažu njegovo poreklo. Uz tako stečeno bogatstvo poslovično ide i razmetljivost, što je takođe manir kvazielite. Svojim stilom života najbolje potvrđuju izreku da je novcem moguće kupiti dvorac, ali ne i gospodstvo.
Kada bi zavidan materijalni status bio siguran put u elitno društvo, najbrojniji u njemu bili bi „uspešni“ narkodileri, ratni profiteri, međunarodni šverceri i njima sličan polusvet.
Istorija pamti: Dimitrije Tucović
Photo: www.banjalukain.com
Umesto na stvaralačkim zaslugama, domaća kvazlielita svoj imidž gradi na svakovrsnim privilegijama, dolazeći do njih na najbeskrupoloznije načine, najčešće koruptivnim spregama sa delovima državnog aparata. Ono što se među pravom elitom smatra duboko sramnim i nemoralnim, za nju je izraz ličnog prestiža. Među mejnstrim te vrste spada – izigravanje poreskih obaveza kao standardni oblik „snalažljivosti“, izgradnja građevinskih objekata bez potrebne dokumentacije, kupovina fakultetskih diploma, nekažnjeno bahato ponašanje u saobraćaju i tome slično.
Tako, umesto istinske elite, imamo ponajčešće podražavanje njenih statusnih simbola, iza kojih ne stoji nikakav stvarni sadržaj. Činjenica da i zemlje razvijenije od naše imaju kvazielitu nije dovoljan alibi, imajući u vidu da je ona kod nas dominantna na javnoj sceni, te da agresivno nameće svoj stil, moralne i estetske norme.
No, našu kvazielitu ne čine samo nacionalno podobni intelektualci i tranzicioni novobogataši, već i sveprisutni etradno-zabavnjački celebrities.
Domaći TV kanali, u svojoj ponudi porodičnih emisija, prepuni su Sterijinih „nobles“ Fema i Nušićevih Živki „ministarki“, dovoljnih za ceo književni žanr koji bi se pozabavio „suptilnim“ odstupanjima ovog segmenta naše novokomponovane elite u odnosu na onu pravu. Bolno suočavanje s istinom moglo bi početi, recimo, od „sitnica“ - da pripadnica prave elite nipošto ne kupuje prestižnu Luj Viton torbicu od šanera, ma koliko za njom čeznula, niti poznaje takvu vrstu ljudi, kao i da za elitni imidž nije dovoljno samo eliminisati celulit, već i zavičajne akcente.
Medijska elita: Antonela Riha, doterala do duvara
Photo: nightlife.24sata.rs
Nema velike razlike u „elitnosti“ između starlete koja se samoproglašava aristokratkinjom jer „nikada ne pije iz plastične čaše“ i fakultetski obrazovane publicistkinje koja se hvali da nijedan dan na posao nije stigla javnim prevozom, već isključivo taksijem.
Legendaran je i slučaj vokalne narodne umetnice koja je provela TV ekipu kroz luksuzni enterijer svoje kuće, ne zaobilazeći ni kupatilo s italijanskim pločicama, u kome su iznenađeni posetioci zatekli i bure s turšijom, na šta je ponosna domaćica reagovala rečima da je sve to „sama, svojim rukama potapala“.
Ni pripadnici jačeg pola na našoj džet-set sceni ne zaostaju u demonstriranju lažnog elitizma. Među uobičajenim pokazateljima „uspešnosti“ su – fizički atraktivna i, po mogućnosti, mnogo mlađa partnerka, skupi četvorotočkaš koji izaziva divljenje i zavist, kuća ili stan na prestižnoj lokaciji, ulaganje kapitala u otvaranje fancy teretana ili kafića u koji zalaze oni koji žele da budu viđeni u društvu lica s naslovnih strana.
Zajedničko za sve pomenute vrste domaće kvazielite je sistematsko izbegavanje i najmanje javne konfrontacije sa tradicionalnim vrednostima društva, ma koliko one bile u neskladu sa civilizacijskim dometima razvijenog sveta koji oni svojim materijalnim standardom, stilom života, prijemčivošću za savremene tehnološke tekovine, a i fizičkim izgledom, oponašaju. Stoga ne iznenađuje da je svojevremena izjava podrške gej populaciji od strane popularne turbo-folk dive dobila ogroman publicitet u javnosti i bila doživljena kao revolucionaran i veoma hrabar lični čin.
Književna elita nekada: Andrić, Selimović i Crnjanski
Photo: Stock
Nepostojanje istinske društvene elite posebno pogubne posledice ima na vaspitanje mladih koji su potpuno prepušteni kulturološkim uticajima masovnih medija, pa svoje uzore nalaze u estradnim ličnostima – fudbalerima, muzičkim zvezdama, fotomodelima, a ponekad i „viđenijim“ osobama iz podzemlja.
Oni koji, uprkos tragične nebrige društva za promociju pravih vrednosti, ipak uspevaju da ih prepoznaju i usvoje kao temeljni deo svog ličnog i profesionalnog identiteta, retko dospevaju u žižu javnosti, čak i kada postižu vrhunske rezultate. Umesto da budu nagrađeni i stimulisani kao klice bogomdane nacionalne elite koja bi zemlju snažnije povukla napred, za njih obično saznajemo tek kada naprave uspešnu karijeru u inostranstvu, gde njihova stručna afirmacija ne zavisi od birokratizovanih struktura vlasti, niti političke podobnosti i servilnosti.
Za stvaranje elite jednog društva potrebno je mnogo vremena i truda, kao za uzgoj engleske trave - decenije posvećenosti i predanog rada.
Zasad je takav dugoročni poduhvat registrovan jedino na nivou privatne inicijative, odnosno porodičnog projekta najstarije domaće preduzetničke porodice, koja jednog svog člana priprema za vrh vrhova svetske elite – stanara Bele kuće.
Mir Jam elita: Tipično književno veče u metropoli
Photo: FoNet/ Aleksandar Levajković
Janićije Saša Karić, odlukom porodičnog veća, rođen je na tlu Sjedinjenih država, što je bio prvi neophodan uslov za buduću predsedničku kandidaturu, planiranu za izbore 2031. godine. Kad je uspelo Obami, možda se posreći i jednom Srbinu, parafrazirano glase reči njegovog tate Dragomira.
Zasad se o mlađanom Janićiju s interneta može saznati tek toliko da vredno igra tenis. Ali ima vremena, pokazaće on šta zna i ume, izučiće tamo i najviše škole. Pa, ako kod kuće i nemamo elitu kao što priliči, imaćemo Janićija, dete iz domaćinske i rodoljubivo nastrojene familije, a svaki njegov uspeh biće i naš uspeh.
* Tekst prenosimo iz časpisa Esquire, uz dozvolu autorke. Oprema teksta redakcijska.

star

недеља, 18. мај 2014.

Bogati, odrecite se 80 posto kapitala i spasite kapitalizam


  • LEON NEAL/AFP
Thomas Piketty u svojoj golemoj knjizi ‘Kapital u 21. stoljeću’ pokazao je kako nije točno da u kapitalizmu svatko ima relativno iste šanse, već obratno: tko ima - još će mu se dati, a tko nema - imat će još manje
Nelagoda, nemir, intuitivno nezadovoljstvo, pokazivanje prstom u to da se svijet dijeli na jedan posto jako bogatih i 99 posto sve manje zadovoljnih svojim financijskim položajem, dobila je znanstvenu potvrdu.
Francuski ekonomist Thomas Piketty u svojoj golemoj knjizi “Le capital en XXI sičcle” (Kapital u 21. stoljeću), koja se mora prevesti na hrvatski jer se radi o ključnoj analizi i knjizi o kojoj priča cijeli svijet, pokazao je da nije točno da u kapitalizmu svatko ima relativno jednake šanse, nego obratno; tko ima - ima i još će mu se dati, a tko nema, to što ima svakim mu danom sve više kopni - ali da to tako ne mora nužno biti.
Za takvu nejednakost, za koju smo mislili da je novi fenomen nastao divljanjem banaka, Piketty nas, kroz svoja istraživanja podataka i analize, vodi do zaključka da je ona inherentna kapitalizmu i povijesnim prefiguracijama kapitalizma.
Knjiga u francuskom originalu ima 970 stranica, a kapital o kojem je riječ naprosto je bogatstvo. To mogu biti nekretnine, dionice, tvornice, zemlja (manje nego u ranijim povijesnim razdobljima), robovi (više ne) - ukratko svi oblici zarade od imovine, a ne od izravnog rada. Knjiga je jednostavno pisana, što Piketty ima zahvaliti svojem američkom iskustvu; tamo ne podnose komplicirane dosadnjakoviće. Piketty je kao mladi ekonomist proveo tri godine u Americi prije nego što se vratio predavati i istraživati u Pariz. Thomas Piketty (42) profesor je ekonomije na pariškom fakultetu, a posljednjih 12 godina sa svojim suradnikom, američkim profesorom ekonomije (isto Francuzom) Emanuelom Saezom studirao je dostupne podatke. Rezultat tog dubokog i sveobuhvatnog proučavanja, najprije francuskih podataka jer je francuska državna birokracija najpedantnija i sebe shvaća najozbiljnije, ali i britanskih i američkih, jest da se nejednakost uvijek povećava.
Naslov njegove knjige parafraza je najpoznatijeg djela Karla Marxa, tako da autora i nazivaju novim Karlom Marxom, makar on za sebe kaže da nije marksist.
Ovo je njegova teza: Kako se ekonomski rast u zemlji usporava, tako se prihodi koji se stvaraju od već postojećeg osobnog bogatstva (kapitala) ne samo povećavaju, nego eksplozivno rastu, dok prihodi koje čovjek zaslužuje od svog rada rastu mnogo sporije, mnogo manje. To se najbolje vidi na godišnjoj razini prihoda. Nejednakost nezaustavljivo raste, osim ako se divljanje bogatstva koje više nema nikakve veze s radom ne obuzda velikim porezima.
Nejednakost se povećava jer je povrat na kapital (profit, kamata, dividende, svi oblici zarade od imovine) viši od ekonomskog rasta, a to je gotovo uvijek. Tijekom vremena i oni koji su naslijedili, tj. rodili se bogati, postaju sve bogatiji i ta velika bogatstva postaju dominantna u svakoj ekonomiji. Ne samo to, nego sutra će biti gore nego danas. Uzmimo na primjer jako bogatoga generalnog i izvršnog direktora (CEO) velike kompanije. Bez obzira na plaću (prihod od rada) koji dobiva, on veći povrat dobiva već sada od svog akumuliranog osobnog bogatstva - akumuliranog nezamislivo visokim plaćama i bonusima, nego od te svoje plaće, koliko god ona visoka bila. Kad ova sadašnja generacija bogataša ostavi djeci nasljedstvo, nejednakost između takvih i onih koji žive od plaća dodatno će rasti.
Autor demonstrira da se ovaj proces događa u Americi čak i više nego u Europi, i to je ono što je američkog čitatelja zgromilo i ujelo za srce. Zaista je strašno ako je to istina, da Amerika više nije društvo slobodnih pojedinaca i slobodnog tržišta. U prvoj polovici 19. stoljeća, nakon putovanja po Americi, Francuz Alexis de Tocqueville napisao je najveću odu slobodi pojedinca, jednakim šansama i demokraciji, esej “O demokraciji u Americi”. Tocqueville je bio zapanjen i ponesen Novim svijetom, a ta mala knjiga i danas izaziva oduševljenje. No, Piketty sugerira novi kontekst za živu utopiju, kakvu je u Americi doživio Tocqueville. Nikako ne tvrdi da nije postojala, štoviše - jest, ali ta su vremena prošla i mogućnost ostvarenja američkog sna kroz uspon pojedinca svojim radom i sposobnostima zamijenila je željezna nejednakost.
“Kapital u 21. stoljeću” postao je nevjerojatni bestseler preko Atlantika, a također i u Britaniji (jer indirektno kažnjava i City).
Karl Marx mislio je da će kapitalizam na kraju požderati sam sebe, a ta teorijska postavka bila je vulgarizirana u ranom ideološkom jugoslavenskom poviku: “Amerika i Engleska bit će zemlja proleterska”. U Marxovu “Kapitalu” opisan je, samo drugačije, isti svijet koji je u književnosti oživljen u “Oliveru Twistu” ili “Jadnicima”.
Punih 60 godina 19. stoljeća radničke nadnice bile su niže čak i od niskih nadnica u 18. stoljeću. Postavlja se pitanje pa kako to da su radnici krepavali od bijede, a ekonomije su, kao posljedica industrijalizacije, tako naglo rasle. Zašto radnicima nije bilo bolje ako je kapitalistima bilo bolje? Marx je odgovorio da su sve uzeli kapitalisti. Piketty, pošto je proučio podatke, kaže da je tako bilo sve do Prvoga svjetskog rata. Mlake mjere, npr. bolje i usmjereno obrazovanje, pa će nam recimo, trebati više kompjutorskih programera nego filozofa ili povjesničara umjetnosti, mogu pomoći, ali nas ne mogu spasiti. Ne, ono što treba učiniti jest oduzeti bogatim nosorozima njihovo bogatstvo kroz izvanredno visoke poreze. Jako bogate treba oporezivati i do 80 posto, sugerira Thomas Piketty.
Ili to, ili pak ratovi, kao što su I. i II. svjetski rat, ili golema inflacija, ili, što se može dogoditi, katastrofa zbog klimatskih promjena, dakle fizičko uništavanje kapitala koji imaju bogataši. Tada je, zaključio je Francuz nakon 12 godina temeljitog proučavanja, povrat od bogatstva na godišnjoj razini bio snižen, a povećan je bio prihod od rada, dok su ekonomije rasle. To razdoblje rasta jednakosti na račun nejednakosti trajalo je od kraja I. svjetskog rata do 70-ih godina, a Piketty ga vidi kao odstupanje od norme. Sada smo, konstatirao je, tamo gdje smo bili na početku 20. stoljeća, prije svjetskih ratova.
Na neki način, domaća šala o “sponzorušama” koje ne žele raditi, nego naći bogatog zaštitnika, odzvanja kad se čitaju njegovi primjeri iz povijesti literature kojima ilustrira što misli. Mnogi likovi iz klasične europske književnosti bili su duboko svjesni da se ne isplati raditi nego se bogato udati ili se na bilo koji način ugraditi u naslijeđeno bogatstvo. Junakinje Jane Austin sve su mladiće gledale kroz prizmu njihovih godišnjih prihoda, a to je vrlo racionalno, jer su vrlo mlade morale donijeti iznimno važnu i odgovornu odluku o kojoj je ovisila dobrobit cijelog njihova života, a često i šire obitelji.
U francuskoj književnosti, pak, opisuje “Rastignacovu dilemu”. Balzacov Rastignac je talentirani provincijalac, spreman na sve, na hod po mrtvacima da bi postao član bogataške elite. Intuitivna znanja o hijerarhiji bogatstva, piše Piketty, prenosila su se ne samo visokom književnošću, nego i popularnom kulturom. “Raspodjela bogatstva preozbiljna je da bi se ostavila samo ekonomistima, sociolozima, povjesničarima i filozofima, to je svačiji interes.”
Još jedno intuitivno znanje raščlanjuje ovaj moderni Marx, o enormnim, nadrealno visokim zaradama brokera i bankara. Ne, potvrđuje nam Piketty ono što i sami znamo, te su bolesno visoke sume posljedica slijeda događaja i moći tih pojedinaca da sami sebi određuju plaću.
Piketty se pita kako će izgledati svijet za 50 ili 100 godina, hoće li ga “posjedovati brokeri, top-menadžeri, superbogati ili možda zemlje koje imaju naftu i plin, ili možda Bank of China, ili možda porezne sigurne luke gdje će se ovi akteri povući?” Odgovara: “Bilo bi apsurdno da se to ne pitamo, nego da se tješimo da će sve u jednom trenutku balansirati, a nejednakosti se smanjiti”.
Predlaže da se približe svjetovi onih koji ne moraju raditi a dobro žive, i onih koji moraju raditi a loše žive. Piketty kaže da nije ništa novo što postoje porezi, recimo na posjedovanje zemlje u stara doba, tako da je logično da se oni prošire na druge vidove kapitala, a pogotovo na financijsku industriju. Ali, da bi to funkcioniralo, drakonsko oporezivanje bogatih moralo bi se provesti posvuda. Glavni cilj takvog oporezivanja jest naprosto da se stane na kraj nejednakosti, a sve drugo je sporedno.

понедељак, 5. мај 2014.

S VRHA MOSORA

Josip Pejakovic, o svemu po malo

??????????
  - A što to na mladima ostaje!? Mržnja i zlo! Čekaju te fukare sa sve tri strane u BiH da mi stariji, koji pamtimo da je ne tako davno bilo bolje od ovoga, pokrepamo. Pa da mladi, ne znajući da je bilo puno bolje, prihvate ovo zlo kao najbolje rješenje. Nas vrijeme gazi, na pozornicu dolazi mladež tih fukara koja je puno opasnija od njih samih. Ta mladež ne zna istinu, nitko joj je ne govori. Ta deca su zatrovana permanentnom laži.
Piše Milorad BIBIĆ     
Vidio sam da mladi i stari u publici plaču dok s pozornice govorite u  svojoj monodrami „On meni nema  Bosne”:
“Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne, a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne, a Sana ide. Ti misliš da ona  ne ide, ali sagni se, hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva. Svi oni i one idu, a ti đe ćeš? Nemaš kud. Ide bolan Ugar, u njega utiče Lonska, tu riba ima. Tu si ti trebo ribe fatat, a ne moju kuću rušit. Ti si trebo otić na onu Unu, zasjest s komšijama i zapjevati ‘Ah meraka u večeri rane’, a ne fatat se granata i djecu po gradovima ubijat. Sram te bilo!”
  • Plaču ljudi jer znaju kako im je nekad bilo, a kako im je sad. Bježe ljudi u prošlost zato što danas grozno žive. I onda to fukare zovu –  jugonostalgijom! Žele da izbrišemo gumicom ono što smo bili, žele da izbrišemo gumicom godine, desetljeća  radosti, sreće, lijepog života. Rodio sam se i živio u puno većoj državi od  Bosne i Hercegovine, u kojoj sada živim. I tjeraju me da budem sretan ovdje. A ja ne mogu biti sretan jer znam da živim i da ću umrijeti u zlu koje još nije viđeno, u mržnji, nepoštovanju i preziru kakvi se ne pamte. Svima nam je, osim fukarama, koji nikad ništa nisu vrijedili, a sad su izašli na površinu, bilo bolje. Sad je samo njima dobro. I sad ja moram biti sretan da sam ovdje nitko i ništa. I govore mi da sam jugonostalgičar. Zato što ponirem u ono što sam bio, što sam kao cijenjeni glumac osvojio. Onda sam dobio sve što glumac može dobiti, a u ovoj mojoj jebenoj Bosni i  Hercegovini dobio sam samo infarkt!
  •  Iz Vaših tekstova može se   iščitati da se ne možete pomiriti s  raspadom bivše
Jugoslavije…                                       
 - Bio bih budala da se ne mogu pomiriti s raspadom države u kojoj  sam rođen. Pomirio sam se s tim da više nema moga dobrog oca Ante i moje mile majke Danice. Njih sam sigurno neusporedivo volio više nego Jugoslaviju. Navikao sam se da ih nema, pa kako se onda neću naviknuti da nema Jugoslavije. Ali nitko mi neće oduzeti pravo da prostor bivše Jugoslavije doživljavam puno ljudskijim od ovoga u kojem danas živim… 
•• Žestoki ste kritičar skoro svega u Bosni i Hercegovini…
  • Bosna i Hercegovina je tragična država.
U njoj ne postoje liječnici, inženjeri, profesori, pekari, učitelji, zidari… Ne. BiH je čudo  zato sto u njoj egzistiraju samo tri  zanimanja: Bošnjaci, Hrvati i Srbi! To je pošast od koje u cijelome  svijetu boluje samo moja Bosna i  Hercegovina..
 •• Vi ste Hrvat..
- Da, ja sam Hrvat, kršten,  pričešćen, krizman. Sve sam kao katolik uradio kad je to bilo  vrijeme. A ne početkom devedesetih  godina prošloga stoljeća kao mnogi, mnogi “veliki Hrvati”. I time što sam kazao da sam Hrvat, tu je kraj priče. Nema više. Ne želim više o tome. Veliki glumac Ljuba Tadić je kazao na početku ovoga groznog rata: “Ja sam Srbin po nacionalnosti, a ne po zanimanju!” Gotovo, kraj priče, time je sve rečeno. Sve ostalo je nacionalističko prokletstvo koje je stvorilo Hrvatine, Srbende, Muslimančine. To je za njih vrlo profitabilno, oni su taj svoj ekstranacionalizam debelo unovčili svojim kriminalnim radnjama…  
•• Zbog tih Vaših stavova zamjerali su vam Hrvati u Bosni. I u Hrvatskoj!
  • U Hrvatskoj sam bio nepodoban, u Srbiji sam bio ustaša, u BiH su me se bojali jer, čujte ovo, imam veliki  utjecaj… A ja sam uvijek bio i ostao isti. Čovjek! I ništa drugo. Iščitao sam i izučio sve najbitnije što pišu sve svete knjige svijeta. Izabrao sam ono što piše u Kuranu, a tamo piše baš ovo: Samo ono što daš drugome je tvoje! I ja ne činim ništa osim toga. I zbog toga sam najbogatiji čovjek na svijetu. Ali,  to što radim nikome ne odgovara. Ja sam i danas gladnoj, dobro ste čuli, gladnoj djeci negdje u bosanskoj vukojebini odnio nekoliko paketa hrane. Da imaju što jesti. Ajmo, gospodo političari, sa sve tri strane, dajte svatko od vas pakete gladnim ljudima u Bosni i Hercegovini. Pa će ovo biti zemlja sreće, a vi dobri ljudi. Ali vi to ne želite, vi želite producirati  sirotinju..

•• Zar se u BiH zaista gladuje?
- Da, gladuje se. Ima ljudi koji  doslovno nemaju što jesti. I umiru od  tuge što im i djeca gladuju. A oni koji ovu državu vode u propast nisu  svjesni da su državu doveli daleko iza jedne Albanije. I BiH nema šanse da ikad stigne Albaniju. Albanija je sad uredna i uređena zemlja, a moja Bosna i Hercegovina!? A gdje je nekad  bila Albanija, a gdje mi…
– Zar Europa i Amerika ne spašavaju  Bosnu i Hercegovinu!? 
- Bosne ima. I bit će je. Bosne o kojoj su pisali Ivo Andrić, Branko Ćopić, Skender Kulenović… O kojoj piše Abdulah Sidran. Ništa se u Bosni nije promijenilo, Bosnu nitko promijeniti ne može. Ali Bosance treba promijeniti, Bosanci se mijenjaju… To je cilj Europe i svijeta. I to je najveći genocid koji se čini danas u svijetu. Kako od Bosanca možeš učiniti Slovenca? Nikako! A to se međunarodnim terorom ovdje pokušava. I taj teror svijeta  nad BiH treba, po njima, trajati. Znaju oni i zašto treba trajati… Ima ovdje mjesečnih plaća i od 50, 60 hiljada eura… Pa tko bi bio glup završiti taj posao koji je tako unosan… I onda u tome mom bijesu na cijeli svijet, zbog toga što mi uništavaju BiH, čujem jednog Amerikanca kako kaže: Bosna je odvratna predivna zemlja! Čujte to što kaže glupi Amerikanac… To je aspolutna istna o mojoj državi… 
         •• Nekad se govorilo da su mladi snaga društva, da na njima sve ostaje… - A što to na mladima ostaje!? Mržnja i zlo! Čekaju te fukare sa sve tri strane u BiH da mi stariji, koji pamtimo da je ne tako davno bilo bolje od ovoga, pokrepamo. Pa da mladi, ne znajući da je bilo puno bolje, prihvate ovo zlo kao najbolje rješenje. Nas vrijeme gazi, na pozornicu dolazi mladež tih fukara koja je puno opasnija od njih samih. Ta mladež ne zna istinu, nitko joj je ne govori. Ta deca su zatrovana permanentnom laži. Ne znaju što je antifašizam, za njih je Tito najveći zlikovac kojega je svijet ikad vidio. On je za njih tvorac svakog zla u svim državama koje su nastale raspadom države koja je u svijetu bila netko i nešto. Danas su na sceni oni koji slijede ideje poraženih iz Drugoga svjetskog rata. Njihova istina se nameće kao prava istina…  
•• Često se obrušavate na vjere… 
Ne! Nikad na vjere. Samo na crkve i džamije. Na one poruke pune mržnje i zla, koje su dolazile i dolaze iz džamija i crkava. Ogromno je petljanje crkve i džamije u sve i svašta. Napravili su ogroman poligon za klerikalni fašizam koji je prisutan svugdje. To je bolest koja je započeta baš u crkvama i džamijama. Tamo je započeta radikalizacija jednog, drugog i trećeg prostora, tamo je rođena podjela na one koji nose križ, krst ili polumjesec sa zvijezdom. Tamo upiru u mene i meni slične i govore kako smo antikristi. Ja antikrist!?Zato što mislim da crkva i džamija ne moraju biti jedino mjesto za molitvu. I da mi polupismeni pop ili hodža treba biti posrednik s Bogom. I da me maltretira kako je crkveni ili džamijski prostor Božji prostor. A tamo ništa lijepoga i ljudskoga ne mogu čuti. To je najveća povreda vjere. Odavno je veliki Henry Miller rekao: “Vjerujem u Boga, ali bez posrednika ‘’
•• Je li Vam zbog svih Vaših stavova  glava bila u torbi?
- Ne mislim ja o tome. S tim da znam kako bi mnogi, mnogi rado bili na mojoj sahrani. Još bi mi i govor držali. E, ali ja sam ih zajebo.Napisao sam i snimio sam sebi posmrtni govor. Počinje rečenicom: “Ko vam je dozvolio da dođete na moju sahranu!?”.
•• Jedno vrijeme govorili ste da ste alternativni visoki predstavnik za BiH, poslije ste bili narodni visoki predstavnik za BiH…
- To je bio moj, ajmo tako reći, civilizacijski trik koji ovi glupani nisu shvatili… 

•• Emir Kusturica je bio filmski redatelj desetljeća, veliko je ime svjetskog filma. On je odavno priznati i poznati građanin svijeta, a po njemu pljuju i udaraju oni koji se ne snalaze ni u sarajevskoj ulici u kojoj žive. Oni nikad neće biti ni građani Sarajeva u koje su se doselili tko zna odakle, a kamoli da će postići ono što je uspio veliki  redatelj Emir Kusturica. 

•• Zijah Sokolović je čarobnjak koji na ex jugoslavenskim prostorima, po meni, najbolje vlada zanatom. 
On je toliko uradio na sebi koliko nije na desetke glumaca zajedno. Njegove predstave su veličanstvene, on neprekidno glumi, on se stalnim  treninzima toliko usavršio da je to  fantastično. On je čudo!

•• Mnogi su mi zamjerili, čak i neki  članovi moje obitelji, kad sam 1992.godine zagrlio Radu Šerbedžiju, kad smo zapjevali: Neću da pucam u druga svog! Volim Šerbedžiju, najvećeg hrvatskoga glumca. 
Pred kim da krijem da ga volim i da ga silno cijenim. Pred bijedom i jadom koji mu je osporavao da je najbolji. Samo zato jer je Srbin. Ne dam na Radu, znam ga u dušu, znam koliko je velik čovjek. A da je veliki glumac, to znaju i oni koji mu to ne priznaju… I koji meni zamjeraju što kao Hrvat iz BiH kažem uopšte umjesto uopće. I njima je veća uvreda kad me čuju da kažem uopšte nego da im kažem: Gonite se u pet pičaka materinih! Bijedno, jadno… 

•• Moj bratić Zlatko Pejaković počeo je kao glumac u Osijeku a ja kao solist u sastavu Veziri. Srećom, po mene i njega, da smo zamijenili uloge. Zlatko mi je ko brat rođeni. Volim ga, velik je. Ne samo kao pjevač… 
S VRHA MOSORA, JOSIP PEJAKOVIĆ, SARAJEVSKI VELEMAJSTOR GLUME, UJEDNO I ALTERNATIVNI VISOKI PREDSTAVNIK ZA BOSNU I HERCEGOVINU  
Via Nela Bebler